خبرها

تلاش مى شود که نقش زنان در سکتور معادن افغانستان افزايش يابد

Category: 

کابل (پژواک، ۱۳سرطان ۹۸): وزارت معادن و پترولیم، ضمن تاکید بر نقش زنان درارتقاى سکتور استخراج معادن از ماهیت نمادین به مشارکت واقعی، فعال و کیفی می گوید که حضور زنان در این سکتور، شفافیت و حسابدهی را بیشتر می سازد.

"امور استخراج معدن مسک عينک بايد آغاز گردد"

پل علم (پژواک، ١٧قوس٩٣): مسوولان مى گويند که براى امنيت معدن مس عينک لوگر، ٨٦ پوستۀ امنيتى پوليس ايجاد کرده و کمپنى قراردادى، بايد کارهاى خود را آغاز نمايد.

قرار داد معدن مس عينک لوگر، با کمپنى چينايى موسوم به "ام سى سى" صورت گرفته و به گفتۀ مسوولان، کارهاى معدن از چندى بدينسو متوقف گرديده است.

اين مطلب را نيازمحمد اميرى سرپرست ولايت لوگر و قوماندان نيروهاى ويژۀ محافظت اين معدن، ناوقت ديروز طى بازديد از اين معدن ابراز داشت.

در اين ديدار علاوه بر مقامات حکومتى، تعدادى از وکلا نيز حضور داشتند.

نخستین کنفرانس "کارشناسی معادن" از سوى آژانس خبرى پژواک تدوير يافت

کابل (پژواک،٢ قوس ٩٣)) : نخستین کنفرانس  "کارشناسی معادن افغانستان "  بتاریخ ٢٥ عقرب سال جاری، از سوی آژانس خبری پژواک با زیر بحث گرفتن شش مشکل عمده عرصه معادن کشور،  تدویر یافت.

آژانس خبری پژواک اين شش مورد را طى تحقیقاتى که ظرف یک سال در این رابطه انجام داده ؛ به همکاری مستقیم کارشناسان معادن، متخصصین علم جیولوجی ومعادن و اعضای نهاد های جامعه مدنی که در راستای حفاظت از منابع طبیعی فعالیت می کنند، شناسايى و نگرانی خود را از قاچاق و استخراج غیرقانونی معادن در کشور، در این کنفرانس علمی - تحقیقی ارائه نمود.

نخستین کنفرانس "کارشناسی معادن" از سوى آژانس خبرى پژواک تدوير يافت

کابل (پژواک، ۲۵عقرب ۹۳): نخستین کنفرانس  "کارشناسی معادن" ، از سوی آژانس خبری پژواک که شش مشکل اساسى در معادن افغانستان در آن مشخص شد، تدویر یافت.

آژانس خبری پژواک اين شش مورد را طى تحقیقاتى که ظرف یک سال انجام داده ؛شناسايى و امروز نگرانی خود را از قاچاق و استخراج غیرقانونی معادن در کشور، در یک نشست علمی - تحقیقی ارائه نمود.

در این نشست که امروز در کابل برگزار گردید؛ شمارى ازکارشناسان بخش معادن، اعضای ولسی جرگه، نهادهای جامعه مدنی، برخی مقام های وزارت معادن، اساتید پوهنتون ها، اعضاى علمى اکادمى علوم و رسانه ها حضور داشتند.

قانون جدید معادن، با گذشت تقریباً سه ماه از توشیح آن نشر نگرديده است

کابل (پژواک،٤ عقرب٩٣): درحالیکه از توشیح قانون معادن، از سوی رییس جمهور پیشین حامد کرزی، نزدیک به سه ماه می گذرد؛ اما هنوز این قانون از سوی وزارت عدلیه به نشر سپرده نشده است.

قانون معادن بعد از تصویب شوراى ملى، بتاریخ ١٨ اسد سال جاری از سوی حامد کرزی رییس جمهور پیشین افغانستان، توشیح شد و وزارت معادن و پطرولیم با استقبال از توشیح این قانون، آنرا برای سرمایه گذاری روی معادن کشور مفید خواند. 

عدنچیان با خطر جان به جستجوی طلای سیاه می روند

کابل (پژواک، ١٥ ميزان ٩٣): با وجود شرایط کاری مرگبار و نبود نظارت حکومت، کارگران فقیر برای حصول معاش فوری، برای کار به مناطق غنی از زغال در افغانستان هجوم می برند.

در دره صوف (منطقۀ غنی از زغال در ولایت مرکزی سمنگان)، بچه های نوجوان در مقایسه با معدنچیان کهنسال، برتری ویژه دارند.

"موافقتنامۀ کاسا بر امنيت منطقه نيز تاثير مثبت خواهد گذاشت"

کابل (پژواک،٢٠ ميزان ٩٣): آگان امور مى گويند که تطبيق موافقتنامۀ پروژه انتقال برق "کاسا ١٠٠٠" از آسياى مرکزى به آسياى جنوبى، بين افغانستان و پاکستان، علاوه بر فواید اقتصادى روى وضعيت امنيتى نيز تاثير مثبت خواهد گذاشت.

اين سند، ديروز از سوى داکتر عمر زاخيلوال مشاور اقتصادی رييس جمهور افغانستان و اسحاق دار وزير ماليۀ پاکستان، طى نشست سالانۀ بانک جهانى و صندوق وجهى جهانى ( I.M.F) در واشنگتن امضا شد.

در محوطۀ مواد نفتى بندر آقينه آتشسوزى رُخ داد

ميمنه (پژواک، ١٥ اسد ٩٣): بر اثر آتشسوزى در محوطۀ مواد نفتى بندر آقينۀ ولايت فارياب در سرحد با ترکمنستان، هفتاد هزار ليتر تيل طعمۀ حريق شد.

اين حريق ساعت ٨:٣٠ صبح امروز رُخ داد و بعد از يک و نيم ساعت، توسط کارمندان اطفائيه خاموش گرديد.

سلطان سنجر ولسوال اندخوى فارياب، به آژانس خبرى پژواک گفت که دراين رويداد، دو تانکر مواد نفتى حريق شده و در مجموع ٧٠ هزار ليتر تيل هردو تانکر از بين رفته است.

در معادن لعل افغانستان کندنکاری های خودسر جریان دارد

کابل (پژواک، ١٣ اسد٩٣): معادن لعل در افغانستان به پیمانۀ زیاد وجود دارد؛ اما هیچ یک از این معادن با شرکتى قرارداد نشده و در ولایت های بدخشان و کابل، توسط مردم محل به شکل خودسر کندنکاری ميشود.

به اساس معلومات ریاست معادن بدخشان، کارشناسان معادن و منابع انترنتی؛ معادن لعل در ولسوالی های اشکاشم، خاش، کشکان و شغنان ولایت بدخشان و همچنان در قریه های وارمنکای، لعل پور، می خلوت، لوی کان، نوی کان، چونگی، تغارچه، کارنوپارا، جونی قلعه، چاک، پهره دارخانه و سپای مربوط منطقۀ جگدلک ولسوالی سروبی کابل وجود دارد.

تنش هاى انتخاباتى باعث کاهش عوايد معادن کندز شده است

کندز (پژواک،١٣ اسد ۹۳): تنش هاى انتخاباتى و خروج سربازان خارجى، بر امور ساختمانى در ولايت کندز اثر گذاشته و به همين علت، عوايد معادن اين ولايت کاهش يافته است.

در مجموع شش معدن ازقبیل نفت، اپاتيت(فاسفورس)، ايستلين، گچ، سنگ تعميراتى و ريگ وجغل در ولایت کندز وجود دارد که تنها معادن گچ، سنگ تعميراتى و ريگ و جغل براى امور ساختمانى استخراج ميگردد.

Pages

Give us a call on +93 20 220 1814