Article

باشندگان منطقۀ مس عینک: وعده ها در حرف باقی مانده است

کابل (پژواک،۱۴ عقرب ۹۳): باشندگان منطقۀ معدن مس عینک در لوگر می گویند هنوز که از عقد قرارداد استخراج این معدن چند سال می گذرد، دولت و شرکت سرمایه گذار چینایی، هیچ یک از وعده های خود با آنها را عملی نکرده است.

به گفتۀ مردم محل، مدت شش سال می شود که به هدف استخراج این معدن، کمپنی چینایی در منطقه کار می کند؛ اما در این مدت به آنها نه تنها سودی نرسیده، بلکه از ناحیۀ این فعالیت، متضرر نیز شده اند.

نماینده های باشندگان محل که به همکاری نهاد دیده بان شفافیت افغانستان، امروز به کابل آمده بودند، در گفتگو با خبرنگاران از وضعیت در منطقۀ شان شکایت داشتند.

نبود احصائیه دقیق از باشندگان محل، قیمت گذاری غیرمعیاری زمین ها از سوی دولت، توزیع نشدن زمین به مردم بیجاشده، نبود قبرستان، ندادن حق اولویت برای کارگران محلی، از مشکلاتی است که به گفتۀ این نماینده ها، مردمان محل با آن روبه رو می باشند.

این نماینده ها می گویند دولت و شرکت استخراجی، با آنان تعهد کرده بود که در قسمت اعمار مکتب، کلینیک صحی و مسجد اقدام می کنند؛ اما تا هنوز به این وعدۀ شان عمل نکرده اند.

معلم غلام محی الدین نماینده مردم مطقۀ عینک در ولسوالی محمدآغه گفت که آنان به امید دریافت بدیل؛ خانه ها، درخت ها و زمین های کشت زار شان را از دست داده اند و در حال حاضر با مشکلات زیاد روبه رو می باشند.

غلام محی الدین افزود که آنها چندین بار به مقام های محلی و والی لوگر مراجعه کرده اند؛ اما تا هنوز کسی به خواست های آنها توجه نکرده است.

موصوف گفت که در صورت ادامۀ این وضعیت، صدای شان را به گوش رییس جمهور نیز می رسانند.

ملا میراجان نمایندۀ قریه ولی بابای مربوط منطقۀ عینک گفت که باشنده های محل، به امید عملی شدن تعهدات دولت و شرکت چینایی، از تطبیق پروژه های دیگر نیز محروم مانده اند.

میراجان از پروژه همبستگی ملی یاد کرد و گفت: "به دلیل این پروژه، منطقۀ مارا شامل همبستگی ملی نکردند؛ اما در این پروژه هم به ما کدام فایده ای نرسید."

به گفته وی، از این منطقه حدود ۴۲ فامیل تا حال بیجا شده اند که تا کنون به هیچ کدام آنها زمین توزیع نشده و هیچگونه خدمات اجتماعی به آنها عرضه نگرديده است.

وی به ندادن حق اولویت کاری به مردم محل اشاره کرده و گفت که باید طبق قرارداد، حق اولویت کارى به مردم محل داده شود که هنوز چنین نشده است.

ملا میراجان خاطرنشان ساخت که مردم محل، برای به دست آوردن حق شان، چندین بار به ولایت مراجعه کرده اند؛ اما هم از سوی مقامات محلی و هم از سوی کمپنی طرف قرارداد، فریب داده شده و به خواسته های شان کسی اهمیتی قایل نشده است.

ملا میراجان ادعا نمود که "در عقد قرارداد، شفافیت وجود ندارد" و به همین دلیل، قرارداد آن تا هنوز از سوی مسوولان دولت افغانستان و شرکت چینایی، پنهان نگهداشته شده است.

نماینده های مردم منطقه مس عینک، ليستی از خواست های خود را که در ١٢ ماده ترتیب شده است، در اختیار خبرنگاران قرار داده و گفتند که به زودی آنرا با ریاست جمهوری نیز شریک می سازند.

قرارداد استخراج معدن مس عینک، در سرطان ۱۳۸۶ به کمپنی ام سی سی کشور چین عقد شد. بر اساس این قرارداد، کار استخراج این معدن باید در سال ١٣٩١ آغاز می گردید.

حدود هفت سال از عقد قرارداد می گذرد؛ اما کار استخراج آن، نسبت برخی مشکلات تاهنوز آغاز نگردیده است.

موجودیت آثار باستانی در اطراف معدن و تلاش ها برای حفظ آن و تهدیدات امنیتی، از عوامل عمدۀ تاخیر در استخراج این معدن دانسته می شود.

معدن مس عينک، يکى از بزرگترین معدن ها در جهان است که طبق تخمین های بین المللی، دارای پنج و نيم ميليون تُن مس می باشد.

طبق قرارداد عقد شده، با آغاز کار استخراج این معدن، افزون بر اینکه شرکت چینایی برای ده هزار افغان زمینه کار فراهم می کند، به حکومت افغانستان نيز سالانه چهارصد میلیون دالر می پردازد.

جهت دسترسی به خبرهای تازه ، فیچر ها ، مصاحبه ها ، ویدیوها و تصاویر مبایل اپلکیشن آژانس خبري پژواک را دانلود نمایید.

Give us a call on +93 20 220 1814