Article

زغال سنگ در باميان به علت بسته شدن معادن آن قيمت شده است

Category: 

باميان (پژواک، ٣ قوس ٩٢):  مسدودى معادن زغال سنگ در ولسوالى کهمرد ولايت باميان، باعث قلت و گرانى اين مادۀ سوختى شده و مردم، از دولت میخواهند که اين مشکل را حل کند.

شهريان بامیان، از رسیدن سرمای زودرس و کمبود زغال سنگ در بازار نگران بوده، ميگويند که اکثر مردم به علت مشکلات اقتصادى، توان خريدارى مواد سوخت را ندارند.

زغال سنگ، يکى از مواد عمدۀ سوختى است که علاوه بر کاربُرد در داش هاى خشت، حمام ها و فابريکه ها، در تسخين منازل از آن استفاده ميشود.

ده ها تن از متنفذین ونماینده های بازار بامیان که به خاطر این موضوع با والی بامیان صحبت مینمودند،  افزايش قيمت مواد سوخت بخصوص زغال را یکی از مشکلات جدی مردم در فصل زمستان خواندند.

مواد سوخت در بامیان، قبلاً از معادن زغال سنگ کلیچ ولسوالی کهمرد تهیه میگردید و ارزان به دسترس مردم قرار ميگرفت؛ اما دوسال است که این معادن، از طرف دولت مسدود شده واستخراج نمى شود.

علت مسدود شدن آن، قرارداد استخراج این معدن با شرکت چينايى بوده که زغال سنگ برای معدن آهن مس عینک ولايت لوگر، استفاده می شود.

حاجی عبدالله یکی از متنفذین بامیان، به آژانس خبرى پژواک گفت که مردم از سببى نیاز بيشتر به مواد سوخت دارند که سردى، نسبت به سالهاى گذشته زودتر فرا رسيده است.

وى افزود: "اگر دولت معادن زغال سنگ باميان را قرار داد کرده، باید چاره اى برای مردم نیز بیندیشد."

اين متنفذ افزود: از زمانیکه معدن زغال سنگ در بامیان مسدود شده، قیمت زغال  به دوبرابر افزایش پیدا کرده و حتی زغال بصورت قاچاق به بازار آورده میشود.

قبلاً هر بوری هفت سیرۀ زغال در بازار بامیان، به ١٥٩ افغانی عرضه ميشد؛ اما حالا  به ٣٥٠ افغانی رسیده  است.

حاجى عبدالله علاوه نمود که قيمت گاز و چوب نيز نسبت به گذشته افزايش يافته و مردم توانايى خریدارى آنرا ندارند.

از همه بيشتر، مغاره نشینان اطراف مجسمه هاى مخروبۀ بودا در شهر بامیان، نگران افزايش قیمت مواد سوخت هستند.

 محمد غدیر که از هفت سال بدینسو در یک مغاره کوچک با هشت عضو خانواده اش زندگی میکند، گفت که سال قبل، هفت کيلو خاکه زغال سنگ را ٣٠ افغانی ميخريد؛ اما امسال همان خاکه  به ٥٠ افغانی یافت نمیشود.

وی علاوه کرد: "کار و بار نیس و ما مجبوریم که زمستانه بدون زغال تير کنيم؛ مگر ميترسم که طفل هايم از خُنکى تلف شون."

اين مغاره نشين گفت که یک طفل چهارساله اش به سوء تغذی مصاب است؛ اما به علت فقر نمى تواند که حتى براى طفلش خوراکه، تهيه نمايد.

مغاره نشينان، از دولت و موسسات ميخواهند که آنها را کمک کنند تا در زمستان از گزند سردى، در امان باشند.

بيش از سه هزار مغاره در اطراف مجسمه هاى بودا وجود دارد که صدها خانوادۀ بى سرپناه و بى بضاعت، در برخى ازين مغاره ها به شکل بدوى زندگى ميکنند.

لوی پاسوال غلام علی وحدت والی جديد بامیان گفت که متنفذین، به وى مراجعه نموده و این موضوع را یادآور شده اند.

وی افزود: "ما هم این مشکل را با وزارت معادن مطرح میکنیم تا مشکل سوخت مردم رفع گردد"

وحدت علاوه نمود که طبق سروی که از طرف ادارات مختلف در بامیان صورت گرفته، ٢٢ هزار تن    علاوه بر مواد سوخت، به مواد غذايی نیز احتیاج دارند.

والی گفت: "ما در مورد مواد غذايی، تدابیر خود را داریم وهشتصد تن گندم که در ذخایر ولایت وجود دارد، از آن استفاده خواهیم کرد؛ اما در مورد سوخت باید با وزارت معدن هماهنگی نمود تا برای مشکلات سوخت، راه حل پیدا شود."

اما حمیدالله لعلی ریيس معدن بامیان ميگويد که تا یک ماه دیگر، زغال سنگ منطقۀ سر مرغی ولسوالی یکاولنگ را به داوطلبی میگذارند تا با استخراج قانونی آن، مشکلات سوخت مردم حل گردد.

وى به پژواک گفت که ٢٠٠ صوف زغال سنگ، در اوایل سال ١٣٩١ در منطقه کلیچ ولسوالی کهمرد، به علت جلوگیری خودسرانه از معادن و حفظ جان کارگران معدن، از سوى وزارت معدن مسدود گرديده است.

لعلى علاوه کرد که قرارداد استخراج معدن زغال سنگ  کهمرد، با شرکت چينايى ام سی سی صورت گرفته، که برای تولید برق معدن مس عینک لوگر، به کار گرفته میشود.

 

وزارت معادن دو سال قبل، پس از آن معادن زغال در ولسوالى کهمرد را بست که سه صوف از طرف شب سقوط نمود و به علت اينکه کارگران درآنجا شبانه کار نمى کردند، تلفاتی در قبال نداشت.

بعد از آن، بيش از پنجاه صوف ديگر نيز به طور پيهم فروريخت و به کسى آسيب نرسيد؛ اما وزارت معادن، تمام ٣٠٠ صوف را بخاطر مصوون ماندن کارگران، مسدود نمود.

گفتنى است که قبل از اين، مسوولان محلى گفته بودند که با مسدودى معادن زغال سنگ در کهمرد، بیش از پنجهزار تن از باميان و ولايات ديگرى که دراين معادن کار ميکردند، بیکار شده اند که بايد دولت به اين مشکل رسيدگى نمايد.

معادن زغال سنگ، به شکل کمربند در طبقات مختلف سلسله کوه های هندوکش واقع است که از ولایت بدخشان شروع و تا ولايات تخار، بغلان، سمنگان، بامیان و سرپل امتداد می يابد و به معدن سبزک هرات منتهی مى شود.

جهت دسترسی به خبرهای تازه ، فیچر ها ، مصاحبه ها ، ویدیوها و تصاویر مبایل اپلکیشن آژانس خبري پژواک را دانلود نمایید.

Give us a call on +93 20 220 1814