تاپی

صبا: دو ماه بعد تاريخ آغاز کار پروژۀ انتقال گاز "تاپى" تعيين ميشود

Category: 

کابل(پژواک، ٢٥ دلو٩٣): وزيرمعادن و پتروليم، ازايجاد شوراى مشورتى مديريت منابع منرالى و پتروليم در کشور خبرداد و اظهار اميدوارى کرد که دو ماه بعد در نشست پروژۀ انتقال گاز "تاپى" در کابل، تاريخ آغاز کار اين پروژه تعيين شود.   

داوودشاه صبا وزير معادن و پتروليم افغانستان، امروز در یک نشست خبرى در کابل گفت که کار روى ايجاد شوراى مشورتى مديريت منابع منرالى وپتروليم آغاز شده و عنقريب ايجاد خواهد شد.

نوازشریف بر آغاز هرچه زودتر کار پروژۀ تاپی تاکید کرد

Category: 

کابل (پژواک، ٢٢ دلو ٩٣): نوازشریف صدراعظم پاکستان می گوید که کشورش، ميخواهد که کار پروژۀ گاز تاپی هرچه زودتر آغاز شود.

به اساس گزارش رادیو ملی پاکستان، نواز شریف این سخنان را امروز در دیدار با وزرای معادن و پترولیم افغانستان، هندوستان و ترکمنستان ابراز داشت.

امروز نوزدهمین جلسه میان وزرای افغانستان، هندوستان و ترکمنستان در مورد پایپ لاین گاز ترکمنستان از طریق افغانستان و پاکستان به هندوستان، در شهر اسلام آباد صورت گرفت.

در حاشیه این جلسه، وزرای اشتراک کننده با نوازشریف صدراعظم پاکستان در اسلام آباد دیدار نمودند.

نشست پروژۀ انتقال گاز "تاپی" در اسلام آباد برگزارمی‌شود

Category: 

کابل (پژواک، ٢١ دلو٩٣): فردا در نوزدهمین نشست پروژه انتقال گاز "تاپی" در اسلام آباد، روى تعیين تاریخ آغاز پروژه و قبولى کمپنى "توتال" فرانسوى به عنوان برندۀ این پروژه، گفتگو می‌شود.  

پروژه انتقال گاز ترکمنستان از طریق افغانستان به پاکستان و هندوستان (تاپى)، در ماه قوس ١٣٨٩ از سوی رؤساى جمهور افغانستان، ترکمنستان و پاکستان و وزیر انرژی هند به امضا رسید.

معرفى پروژۀ تاپى

Category: 

کشور ترکمنستان که داراى ذخيره هاى بسيار بزرگ گاز ميباشد، درسال ١٣٦٨ خورشيدى؛ طرحى را ارائه کرد که به اساس آن، يک پايپ لاين طويل انتقال گاز ترکمنستان، از طريق افغانستان به پاکستان و هند تمديد ميشود و از اين طريق، گاز ترکمنستان به بازارهاى پاکستان و هندوستان خواهد رسيد.

شرکت امريکايى موسوم به يونيکا که مرکز آن، در ايالت کليفورنيا است و رهبرى يکتعداد شرکت هاى نفت و گاز در کشورهاى مختلف جهان را برعهده دارد؛ براى رقابت در اين پروژه آمادگى گرفت و از سال ١٣٧٠ تا ١٣٧٣ خورشيدى، در حدود يک ميليون دالر براى سروى ابتدايى اين پروژه مصرف کرد.

پاکستان از مذاکرات برای اجرای پروژه تاپی "صرف نظر" کرده است

Category: 

کابل( پژواک، ٤ سنبله ٩٢): مقام های پاکستانی گفته اند که این کشور از شرکت در مذاکرات در مورد اجرای پروژه تاپی که گاز ترکمنستان را از طریق افغانستان به پاکستان و هندوستان انتقال می دهد، صرف نظر کرده است.

روزنامه پاکستانی اکسپرس تربیون، به نقل از منابعی در حکومت این کشور اعلام کرد که قرار بود این مذاکرات طی روزهای ٣١ اسد و ١ سنبله در شهر دهلی برگزار شود اما نماینده پاکستان در آن شرکت نکرده است.

تفاهمنامۀ گاز ايران و پاکستان شايد جلو "تاپى" را بگيرد

Category: 

کابل (پژواک، ٢٩ حوت٩١): برخى کارشناسان سياسى افغان مى گويند که تطبيق پايپ لاين گاز بين ايران و پاکستان مشکل است؛ اما اگر تطبيق شود، امکان دارد که جلو پروژۀ "تاپى" را بگيرد.

ايران و پاکستان، به تاريخ ٢١ ماه جارى موافقه نموده اند که پايپ لاين انتقال گاز مايع را، از ايران به پاکستان تمديد نمايند.

اين درحالى است که قرار بود گاز ازبکستان، از طريق افغانستان به پاکستان و بعداً به هندوستان انتقال يابد.

هندوستان از تعهد کامل این کشور برای اجرای پروژه تاپی خبر داد

Category: 

کابل( پژواک، ٤ دلو ٩١) : رئیس جمهور هندوستان گفته است که این کشور به طور کامل به اجرای پروژه انتقال گاز "تاپی" تا نیمه سال ١٣٩٦ از طریق افغانستان و پاکستان متعهد است.

پراناب موکرجی، رئیس جمهور هندوستان این موضوع را در دیدار با رشید مرادف، معاون نخست وزیر و وزیر امور خارجه ترکمنستان در دهلی اعلام کرد.

روزنامه "هندو" چاپ دهلی نوشته است که موکرجی در این دیدار گفته است که هندوستان با کمبود انرژی مواجه است، در حالی که ترکمنستان از ذخایر سرشار انرژی به ویژه گاز برخوردار می باشد.

قرار داد خدمات مشورتی مالی پرژۀ تاپی امضا شد

Category: 

کابل (پژواک، 6 قوس 92): حکومت افغانستان میگوید که قرارداد خدمات مشورتی مالی پروژۀ تاپی، از سوی کشورهای عضو تاپی، در عشق آباد به امضا رسید.

درخبرنامه اى که از سوی وزارت امور خارجۀ افغانستان به تاریخ 6 قوس به آژانس خبری پژواک ارسال گرديده، آمده است که کشورهای عضو تاپی (ترکمنستان، افغانستان، پاکستان، هند) قرارداد خدمات مشورتی مالی پروژۀ پایپ لین (TASA) را، در جریان 24 جلسۀ تخنیکی شان در عشق آباد مرکز ترکمنستان، به امضا رساندند.

موافقتنامۀ ايجاد سهولتهاى ترانزيتى انتقال گاز ترکمنستان امضا ميشود

Category: 

شهرکابل (پژواک،٢جوزا ٩١) افغانستان، امروز موافقتنامۀ ایجاد سهولت های ترانزیتی پروژۀ پایپ لاین انتقال گاز ترکمنستان از طریق افغانستان به پاکستان و هندوستان را با ترکمنستان امضا مى کند.

در خبرنامۀ وزارت معادن افغانستان که به آژانس خبرى پژواک ارسال گرديده، آمده است که وحيدالله شهرانى وزیر معادن کشور، امروز به هدف امضاى موافقتنامۀ يادشده، عازم ترکمنستان گرديده است.

افغانستان و پاکستان روى توسعه موافقتنامۀ ترانزيت به آسياى ميانه توافق کردند

Category: 

شيکاگو (پژواک، اول جوزا ٩١): رؤساى جمهور افغانستان و پاکستان در ملاقات شان در حاشيۀ کنفرانس شيکاگو، روى توسعه موافقتنامۀ ترانزيت به کشورهاى آسياى ميانه توافق نمودند.

اين دو رئيس جمهور، حوالى ساعت چهار عصر روز گذشته به وقت امريکا، در مقر نشست سران ناتو در شيکاگو ملاقات نمودند.

فرحت الله بابر سخنگوى رئيس جمهور پاکستان، بعد از اين ملاقات به خبرنگاران گفت که هردو رئيس جمهور، روى موضوعات دو جانبه، تجارت و مبارزۀ جارى عليه تروريزم صحبت نمودند.

Pages

Give us a call on +93 20 220 1814