زغال سنگ

با بسته شدن معادن زغال سنگ بامیان هزاران تن بیکار شده است

Category: 

باميان (پژواک،٢٦قوس ۹۳): مسدود شدن معادن زغال سنگ در ولسوالى کهمرد باميان، در کنار آنکه هزاران تن را بيکار نموده، زغال سنگ از ولايت بغلان به اين ولايت وارد شده و با قيمت بلند عرضه ميگردد.

از سه سال است که ١٨٥ صوف زغال سنگ در ساحه اشپشتۀ ولسوالى کهمرد، بخاطر استفاده ازاين مادۀ سوخت برای استخراج معدن مس عینک ولايت لوگر، از طرف دولت مسدود مى باشد.

مسوولان محلى ميگويند که با مسدودشدن این معادن، بیش از شش هزار کارگر به صورت مستقیم و هفت هزار تن به صورت غیر مستقیم، کار و منابع درآمد روزمرۀ شانرا از دست داده اند.

تنشهاى انتخاباتى سبب کاهش عوايد معدن زغال سنگ شده است

Category: 

ایبک) پژواک،١٢سنبله٩٣): طولانى شدن پروسۀ انتخابات، سبب کاهش عواید معادن زغال سنگ ولسوالی درۀ صوف بالای سمنگان و بيکار شدن حدود دو هزار تن گردیده است.

انتخابات شوراهاى ولايتى و دور اول رياست جمهورى، در ١٦ حمل و دور دوم رياست جمهورى در ٢٤ جوزا برگزار شد؛ اما به دليل مخالفت بين ستادهاى انتخاباتى و ادعاهاى تقلب گسترده، تا حال نتايج آن اعلام نشده است.

در حال حاضر، روند تفتيش تمام آرا و ابطال آراى تقلبى ادامه دارد؛ اما دستۀ انتخاباتى داکتر عبدالله عبدالله گفته است در صورت عدم پذيرش خواسته هاى آنها نتايج اين روند را نيز نمى پذيرد.

مسوولين و زورمندان در قاچاق زغال سنگ دست دارند

Category: 

ايبک (پژواک،٢٧ اسد ٩٣): در استخراج غيرقانونى و قاچاق زغال سنگ ولسوالى درۀ صوف بالاى ولايت سمنگان، برخى کارکنان محلى حکومت، وکلا و زورمندان دست دارند.

اين مطلب را انجنیر نصیراحمد درانی معین تنظیم و انسجام امور معادن وزارت معادن و پطروليم، عصر ديروز در نشستى بيان کرد که به اشتراک مقام هاى ولايتى در سمنگان تدوير يافته بود.

وى بدون ارائه جزئيات افزود که در قاچاق و استخراج غیرقانونی زغال سنگ درۀ صوف بالا، برخى کارمندان ملکی و امنیتی محلی، زورمندان و اعضاى شوراى ملى دست دارند.

حادثۀ سمنگان از بى غورى انجنيران رخ داده است

Category: 

مزار شريف (پژواک،٢٥ سنبله ٩٢): مسوولين سمنگان مى گويند که رويداد معدن زغال سنگ ولسوالى روى دوآب، از اثر بى غورى انجنيران رخ داده است.

از اثر انفجارى که به تار يخ (٢٣ سنبله) در معدن زغال سنگ ولسوالى روى دوآب رخ داد، ٤٧ تن در آن گير مانده که تاکنون جسد ٢٣ تن آنها بيرون شده و٢٢ تن مجروح گرديده و تعدادى ديگر هنوزهم نا پديد است.

جنرال محمد اسلم بيکزاد قوماندان امنيۀ سمنگان، به تاريخ (٢٥ سنبله) به آژانس خبرى پژواک گفت که ديروز،  يک هيئت بلند رتبه  به شمول والى سمنگان، به هدف بررسى رويداد از منطقه ديدار کرد.

کرزی: با خانوادۀ قربانيان معدن زغال سنگ کمک عاجل شود

Category: 

 کابل (پژواک، ٢٤سنبله ٩٢): حامد کرزی رييس جمهور، از جان باختن ۲۷ کارگر معدن زغال سنگ در ولایت سمنگان، اظهار تاسف نموده، هدايت داد تا به خانواده هاى قربانيان، کمکهاى عاجل صورت گيرد.

به اساس گزارشات، بعد از ظهر دیروز در اثر فروریختن قسمتی از یک معدن زغال سنگ در ولسوالی روی دوآب ولایت سمنگان، ۵۷ تن از کارگران آن معدن در زیر آوارها گیر ماندند که از جملۀ آنها ۲۷ تن،  جان شانرا از دست دادند.  

ذغال سنگ دره صوف توسط افراد غير مسوول استخراج ميگردد

Category: 

برات - Mar 4, 2010 - 17:20

 ايبک

آژانس خبرى پژواک ١٣ حوت   ١٣٨٨

ذغال سنگ معدن دره صوف پايين ولايت سمنگان، از دوماه بدينسو  توسط افراد غير مسوول به شکل غير قانونى استخراج وعوايد آن به افراد مسلح  تعلق ميگيرد .

داکترضيا الدين شرعيتى رئيس شوراى ولايتى سمنگان ، امروز (١٣حوت) گفت  که  افراد مذکور  که تعداد شان به ١٤ تن ميرسد با ماشيندار ، راکت وکلاشنيکوف مجهز مى باشند .

زغال سنگ در باميان به علت بسته شدن معادن آن قيمت شده است

Category: 

باميان (پژواک، ٣ قوس ٩٢):  مسدودى معادن زغال سنگ در ولسوالى کهمرد ولايت باميان، باعث قلت و گرانى اين مادۀ سوختى شده و مردم، از دولت میخواهند که اين مشکل را حل کند.

شهريان بامیان، از رسیدن سرمای زودرس و کمبود زغال سنگ در بازار نگران بوده، ميگويند که اکثر مردم به علت مشکلات اقتصادى، توان خريدارى مواد سوخت را ندارند.

زغال سنگ، يکى از مواد عمدۀ سوختى است که علاوه بر کاربُرد در داش هاى خشت، حمام ها و فابريکه ها، در تسخين منازل از آن استفاده ميشود.

يک کارگر معدن دره صوف کشته شده و دیگری زخم برداشته است

Category: 

مزارشریف (پژواک، ١٦ عقرب ٩٢): دو تن از کارگران یک معدن ذغال سنگ در ولایت سمنگان، کشته و مجروح گردیده است.

خیرالله انوش والی این ولایت، به تاریخ ١٦ عقرب به آژانس خبری پژواک گفت که این حادثه، ناوقت شب گذشته در یک معدن شخصی درۀ صوف بالا رخ داده است.

موصوف افزود که شمارى از افراد این ولایت، اجازۀ استخراج ذغال سنگ از معادن این ولایت را از دولت اخذ کرده اند، که یکتن از کارگران همین معادن، کشته شده و دیگری زخم برداشته است.

به گفتۀ وی، برای بررسی حادثه، هیئتى را به محل رویداد فرستاده و بررسی های خود را در مورد آن آغاز کرده اند.

معدن زغال سنگ کرکر به طور معیاری بازسازی میشود

Category: 

پلخمرى (پژواک، ٧ عقرب ٩٢): با بازسازى يک تونل معدن زغال سنگ کرکر ولايت بغلان، ميزان استخراج زغال، روزانه يکصد تُن افزايش خواهد يافت.

اين تونل که به نام “پى يک” ياد ميشود، توسط شرکت خصوصى افغان- کول که معادن زغال سنگ کرکر، آهن دره و دودکش بغلان را طبق قرارداد در اختیار دارد، به شکل معیاری بازسازى ميکند.

ديپلوم انجنیر عبداللطیف وهاب زى آمر معدن کرکر، به آژانس خبرى پژواک گفت که اين تونل، در گذشته  یکی از فعال ترین معدن زغال سنگ بود؛ اما در جریان جنگهاى بعد از تجاوز شوروی وقت بر افغانستان از کار افتاد.

عوامل انفجار در معدن زغال سمنگان بايد روشن شود

Category: 

کابل (پژواک،اول ميزان ٩٢): شمارى از فعالان مدنى و ديدبان شفافيت، انفجار در معدن زغال سنگ ولايت سمنگان را ناشى از بى توجهى مسوولين، عدم مطالعات دقيق از معدن و مدنظر نگرفتن مسايل ايمنى ميدانند.

براثر انفجارى که در ٢٣ سنبله در معدن زغال سنگ ولسوالى روى دوآب سمنگان به وقوع پيوست، ٢٣ تن جان باخت و بيش از ١٠٠ تن ديگر مجروح گرديد.

در بحثى که از سوى ديدبان شفافيت افغانستان، امروز در کابل برگزارشد، شمارى از فعالان مدنى از حکومت خواستند تا اين رويداد را به شکل جدى تعقيب نمايد و عوامل آنرا روشن سازد.

Pages

Give us a call on +93 20 220 1814