عوايد معادن

اقدام لازم در بخش معادن، افغانستان را به کشورى دارای درآمد متوسط مبدل مى کند

کابل (پژواک، ٦سنبله ۹۸): در نقشۀ راه معادن افغانستان، آمده است که اگر تغییرات لازم در اين سکتور به گونۀ درست اعِمال گردد، در چند دهۀ محدود مسیر افغانستان را از یک کشور کم درآمد، به کشورى دارای درآمد متوسط مبدل مى کند.

از معادن ميدان وردک شش ميليون افغانى عايد جمع آورى شده است

ميدان شهر(پژواک، اول جدى ٩٣): مسوولان ولايت ميدان وردک مى گويند که حدود شش ميليون افغانى عايد، از قراردادهاى درازمدت و کوتاه مدت معادن جمع آورى کرده اند.

فضل بارى رييس معادن اين ولايت، به تاريخ (اول جدى) طى مصاحبۀ اختصاصى با آژانس خبرى پژواک گفت که آنها در جريان سال مالى جارى؛ پنج قرارداد درازمدت و ١٧ قرارداد کوتاه مدت معادن، با شرکت هاى مختلف امضا کرده بودند.

وى افزود که سه قرارداد گچ از جمله ٢٣ هزار تُن آن در دايميرداد و ٣٠ هزار تُن ديگر در بهسود مرکزى، با شرکت ها عقد کرده بودند.

درصورت استخراج درست، تمام بودجۀ کشور از معادن تامین خواهد شد

کابل (پژواک، ٢٥ سنبله ٩٣): معین وزارت مالیه، با اشاره به دورنمای معادن افغانستان می گوید در صورتی که معادن کشور به درستی استخراج شود، تمام هزینۀ مورد نیاز دولت ازاین طریق تامین خواهد شد.

گل مقصود ثابت معین عواید و گمرکات وزارت مالیه، این موضوع را در نشستی که روز سه شنبه بخاطر ارائه گزارش اداره شفافیت صنایع استخراجی افغانستان در کابل برگزار شده بود، بیان کرد.

تنش هاى انتخاباتى باعث کاهش عوايد معادن کندز شده است

کندز (پژواک،١٣ اسد ۹۳): تنش هاى انتخاباتى و خروج سربازان خارجى، بر امور ساختمانى در ولايت کندز اثر گذاشته و به همين علت، عوايد معادن اين ولايت کاهش يافته است.

در مجموع شش معدن ازقبیل نفت، اپاتيت(فاسفورس)، ايستلين، گچ، سنگ تعميراتى و ريگ وجغل در ولایت کندز وجود دارد که تنها معادن گچ، سنگ تعميراتى و ريگ و جغل براى امور ساختمانى استخراج ميگردد.

عواید دو معدن زغال سنگ دره صوف بالا افزایش یافته است

ایبک (پژواک، ٣ سرطان ٩٣): عوايد دو معدن زغال سنگ ولسوالی دره صوف بالاى ولايت سمنگان، در شش ماه سال روان مالى، به بيش از یک میلیارد و شش و نیم میلیون افغانی رسيده است.

خیرالله انوش والی ولایت سمنگان، به آژانس خبرى پژواک گفت که عوايد يادشده، از دو معدن (دهانه تور و شباشک) مى باشد که در شش ماه اول سال مالى (اول جدى ١٣٩٢ تا اخير جوزاى ١٣٩٣) به دست آمده است.

وى افزود که عواید معادن مناطق گرمک غربى، گرمک شرقى و رشک اين ولسوالى و همچنان معدن زغال سنگ ولسوالی روی دوآب اين ولايت که از سوى وزارت معادن به سکتور خصوصی اجاره داده شده است، شامل این عواید نمی باشد.

عوايد معادن تخار كاهش يافته است

تالقان(پژواک،۲۴ دلو ۹۲):رياست معادن ولايت تخارميگويد كه به دليل كسربودجه وعدم همكارى برخى ازادارات دولتى عوايد اين رياست به تناسب سال گذشته سه ميليون افغانى کم شده است .

اين ولايت درسطح زون شمالشرق ازلحاظ موجوديت معادن مقام نخست را دارا ميباشد.

اما انجنير فدامحمدتاشى، رئيس معادن تخار ميگويدكه عوايد معادن در سالجارى به ۱۰ ميليون افغانى رسيده، حالانکه اين عوايد درسال مالى ۱۳۹۱ به بيش از۱۳ ميليون افغانى ميرسيد.

عواید معادن کشور در سال جاری بیش از ٤٠ درصد کاهش یافته است

کابل: (پژواک، ١٨جدى٩٢): وزارت معادن و پطرولیم می گوید که عواید معادن کشور در سال مالی ١٣٩٢، بيش از ٥٠ ميليون دالر ميباشد که در مقایسه به عواید سال گذشته، بیش  از ٤٠ درصد کاهش را نشان ميدهد.

نصیراحمد درانی معین انسجام معادن اين وزارت، در یک مصاحبۀ اختصاصی با آژانس خبری پژواک گفت که درسال روان مالی، ٩ میلیون و ٥٥١ هزار و ٨٥٠ دالر امریکایی از بخش معادن کوچک، ۱۵ میلیون و ۳۹ هزار و ۵۵۴ دالر از معادن بزرگ، ۲۶ میلیون و ۹۳ هزار و ۱۲۸ دالر از بخش تصدی ها، و ۲۸ هزار و ۹۹۷ دالر امریکایی از ساير بخش های معادن عايد به دست آمده است.

عوايد زغال سنگ سمنگان و بغلان بيش از ٢٠ درصد افزایش یافته است

پلخمرى (پژواک، ١٤ جدى ٩٢): عوايد زغال سنگ ولايات سمنگان و بغلان، امسال به تناسب سال گذشته، بيش از ٣٤٧ ميليون افغانى افزايش را نشان ميدهد.

مسوولان تصدى زغال سنگ شمال ميگويند که عوايد سال گذشتۀ اين معادن، بيش از يک ميليارد و ٤٥٣ ميليون افغانى بود؛ اما امسال اين عوايد به اضافه از يک ميليارد و ٨٠٠ ميليون افغانى رسيده است که افزايش بيش از بيست درصدى را نشان ميدهد.

دولت از درک معادن ننگرهار ٢٦٠ ميليون عايد دريافت کرده است

جلال آباد(پژواک،٢٣ قوس ٩٢): رياست معادن ولايت ننگرهار مى گويد که در ظرف ١١ ماه گذشته، ٢٦٠ ميليون افغانى عايد، از درک معادن به دولت سپرده است.

شکرالله طلوع رئيس معادن ولايت ننگرهار به آژانس خبرى پژواک گفت که درسال ١٣٩٠ خورشيدى ٤٠ ميليون دالر از سوى اين اداره به دولت سپرده شده بود؛ اما اکنون اين مبلغ به ٢٦٠ ميليون افغانى افزايش يافته است .

موصوف افزود که رياست معادن تا پايان سال جارى از ٢٨٠ تا ٣٠٠ ميليون افغانى عايد به دولت خواهد سپرد.

عوايد معادن بدخشان به بيش از دو نيم برابر رسيده است

فيض آباد (پژواک،١٢ جدى ٩٢): عوايد معادن ولايت بدخشان در سال ٢٠١٣ ميلادى، به ٢٩ ميليون افغانى رسيده و يکى از علل افزايش آن، جلوگيرى از استخراج غيرقانونى معادن بوده است.

 محمد اکبر انورى،رييس معادن بدخشان ميگويد که اين عوايد، از معدن لاجورد ولسوالى کران و منجان و معدن گرانيت ولسوالى بهارک به دست آمده است.

Pages

Give us a call on +93 20 220 1814