محیط زیست

اداره محیط زیست بر جلوگیری از توريد و استفادۀ گازهای مخرب تاکید کرد

شهرکابل (پژواک،۲۶سنبله ۹۲): اداره ملی حفاظت از محیط زیست افغانستان، به هدف کاهش خطرات ناشی از تخریب لایۀ اوزون، بیش از ۱۷۸ متریک تن گازات مخرب را از بين برده است.

اوزن، گازی است که از ۳ اتوم اکسیجن تشکیل شده است. این گاز در فاصله ۱۵ تا ۴۰ کیلومتری سطح زمین، لایه‌ ای فیلتر مانند را تشکیل می ‌دهد که از ورود اشعه خطرناک ماورای بنفش به ‌درون جو زمین، جلوگیری می ‌کند.

لابراتوار آزمایش کيفيت مواد نفتی در بندر اسلام قلعه فعال شد

هرات (پژواک، ٣ سرطان ٩٢): يک دستگاه پيشرفته براى آزمایش کيفيت مواد نفتی در بندر اسلام قلعۀ هرات فعال شد.

مجيب الرحمن خطير، معاون تخنيکى ادارۀ نورم و ستندرد گفت که با راه اندازی این دستگاه، از واردات مواد نفتی بی کیفیت جلوگیری خواهد شد.

وی به آژانس خبرى پژواک گفت که واردات مواد نفتی بى کيفيت در اين اواخر از ايران افزايش يافته و تا پیش از این، جلوگیری از آن برای این اداره مشکل بود.

به گفته خطیر، حدود پنج میليون دالر بخاطر خرید و راه اندازی این دستگاه هزینه شده که از پول آن از سوی اداره نورم و استندرد تامین شده است.

اتاق تجارت بر بيطرفى در معضلۀ موجود ميان شرکتهاى نفتى تاکيد کرد

کابل (پژواک، ١٠ سنبله ٩٢): اتاق تجارت و صنايع افغانستان، ضمن تاکيد بر بيطرفى اتاق در معضله ايجاد شده ميان شرکت هاى نفتى، از رسانه ها مى خواهد تا با تحريف سخنان هيئت رهبرى اتاق، اين اداره را طرف واقع نکنند. 

به تاريخ اول سنبله سال روان، برخى شرکت هاى توريد کنندۀ نفت، طى کنفرانس خبرى در اتاق تجارت و صنايع، ادعا نمودند که شرکت "غضنفر گروپ"، يک مقدار تيل بى کيفيت را جهت تصفيه وارد کشور نموده که از يک جانب باعث آلودگى محيط زيست مى گردد و از جانب ديگر، به اين شرکت ها نيز صدمۀ اقتصادى وارد مى کند.   

تورید مواد نفتی تصفیه ناشدۀ "غضنفرگروپ" ممنوع اعلام شد

کابل (پژواک، ٥ اسد ٩٢): حکومت افغانستان، تورید مواد نفتی تصفیه ناشدۀ "غضنفرگروپ" را ممنوع قرار داد و حکم بررسى مواد يادشده را صادر کرد.

این مطلب در اعلامیه ادارۀ امور و دارالانشای شورای وزیران که امروز به آژانس خبرى پژواک رسيده، بيان شده است.

اخيراً مشکلی بين شرکت های توريد کنندۀ تيل و شرکت خصوصی غضنفر گروپ ايجاد شده است.

١٠ ميليون دالر در عرصۀ کنترول کيفيت مواد نفتى سرمايه گذارى میشود

شهرکابل (پژواک،١١ سرطان ٩١): يک شرکت امارات متحدۀ عربى، جهت کنترول کيفيت مواد نفتى در افغانستان، ١٠ ميليون دالر امريکايى سرمايه گذارى مى کند.

اين اظهارات را مجيب الرحمن خطير رئيس ادارۀ ملى ستندرد، به تاريخ ١١ سرطان به آژانس خبرى پژواک ابراز داشت.

نامبرده گفت که چندى پيش در اين مورد، با مسوولين شرکت امارات متحدۀ عرب موسوم به جيوکيم ميدل ايست، به تفاهم رسيده است.

دود ريکشا ها درکندز فضا را آلوده ساخته است

کندز(پژواک،٣ جوزا٩١) : زمانى که تاريکى شب جايش را به روشنايى ميگذارد، صداى  دلخراش ريکشا ها توام با دود غليظ، در گوشه و کنار شهر کندز طنين مى افگند و سکوت صبحگاهان را در هم مى شکند.

ديرى نمى گذرد که تعداد اين نوع عراده جات در کنار ساير موتر ها بيشتر شده و دود غليظ آن شهر را مى پوشاند.مردم در گوشه و کنار شهر، ريکشا ها را توقف داده و توسط آن به سوى منزل مقصود ميروند.

ریکشا ها با انواع مختلف از قبيل گُل ، بیرق افغانستان و پارچه ها وپرزه های زینتی تکه يى وآهنى مزین بوده و مهمتر اینکه اکثر آنها تیپ نیز دارند تا توجه راکبین را بخود جلب کنند.

Give us a call on +93 20 220 1814