معرفی معادن ۳۴ ولايات

معرفى معادن ولايت غور

ولایت غور، از ولایات مرکزی افغانستان بوده و در بین ولایات هرات، دایکندی، فاریاب، فراه و جوزجان موقعیت دارد.

معرفى معادن ولايت پکتيکا

پکتيکا در جنوبشرق کشور، موقعيت دارد که در شمال با ولايات پکتيا و غزنى و در شمالغرب نيز با ولايت غزنى همسرحد است. همچنان در شمالشرق با خوست و در شرق، جنوب و جنوبشرق با وزيرستان شمالى و جنوبى، سرحد طولانى ايجاد کرده است. يک بخش از ولايت پکتيکا، با ولايت زابل و ايالت بلوچستان پاکستان همسرحد است.

١-حوزۀ نفت و گاز کتواز:

حوزۀ نفت و گاز کتواز، يک منطقۀ مشترک بين ولسوالى هاى  يحيى خيل، زرغون شهر، جانى خيل و خوشامند در طرف جنوبى شرنه خوانده ميشود. مساحت اين حوزه ٤٠ هزار کيلومتر مربع و ضخامت احجار رسوبى آن، به ٦ هزار متر ميرسد.

معرفی معادن ولایت بادغیس

ولایت بادغیس؛ از ولایات‌ شمال کشور است که مرکز آن قلعۀ نو مى باشد. بادغیس؛ از طرف غرب به ولایت هرات، از شرق به ولایت فاریاب، از شمال به کشور ترکمنستان و از جنوب با ولایت غورهمسرحد می‌ باشد. این ولایت، دارای مواد معدنی مختلف بوده و ۲۳٫۰۰۰ کیلومتر مربع مساحت دارد.

به اساس معلومات آمریت معادن ولایت بادغیس؛ در این ولایت در چندین دهۀ اخیر، در بخش معادن کدام سروی دقیق صورت نگرفته؛ اما روسها درقسمت نفت ولسوالی های قادس (منطقه ملمنجی) و مقر(منطقه توره شیخ) بعضی تفحصاتی انجام داده بودند؛ معلوماتی که وجود دارد، به شکل ذیل می باشد:   

معرفى معادن ولایت نیمروز

ولايت نيمروز، در جنوبغرب افغانستان و يکى از ولايات بزرگ سرحدى می باشد که در غرب، با ايران و در جنوب، با پاکستان سرحد طولانى دارد و گفته می شودکه نام "نیمروز"، در قرون وسطی به این منطقه داده شده است.

به اساس معلومات ریاست معادن ولایت نیمروز؛ نقاط مختلف این ولایت از لحاظ موقعیت جغرافیایی و شکل  ظاهری، زمین آن دارای ذخایر مختلف معدنی است؛ اما به گفتۀ وی، چون از سال ١٩٧٣ میلادی به اینسو، در این ولایت کدام پروژۀ اکتشافی و یا تفحص صورت نگرفته است، بناءً بصورت دقیق نمی توان گفت که چه معادنی و درکدام نقاط این ولایت وجود دارد.

معادن ولايت ميدان وردک

کابل (پژواک، ۱۵ دلو ٩٢): به اساس معلومات به دست آمده از ولايت ميدان وردک، تا کنون ٥٣ نقطۀ معدنى و ظواهرى در اين ولايت تثبيت شده است که از جمله ٢٤ نقطه معدنى، و متباقى نقاط ظواهرى ميباشند.

قرار معلومات؛ اين معادن و نقاط ظواهرى، براساس فعاليت هاى قبلى رياست عمومى جيولوجى، رياست معادن و برخى ديگر آن، به کمک مردم محلى کشف گرديده است.

ولايت ميدان وردک، يکى از ولايات همجوار پايتخت است که در حدود ٣٠ کيلومترى جنوبغرب کابل موقعيت دارد و داراى ذخاير وسيع در بيشتر بخش هاى خود ميباشد.

١- معادن سنگ کرومايت:

معادن ولايت سمنگان

ايبک(پژواک، ٥ دلو ٩٢):ولايت سمنگان از ولايات مهم شمالى کشور شمرده می  شود که داراى ذخاير طبيعى گسترده می  باشد. اين ولايت در مسير شاهراه کابل-بلخ موقعيت دارد.

هر چند اين ولايت با داشتن زغال سنگ شهرت دارد؛ اما علاوه بر آن ذخاير زمينى گج، مرمرو سمنت نیز در آن وجود دارد.

منابع معدنى در  ولسوالى هاى دره صوف بالا و دره صوف پايين و روى دو اب و همچنان در مناطق مربوط مرکز ولايت وجود دارد.

معرفی معادن ولایت لوگر

ولايت لوگر؛ در ٦٥ کيلومترى جنوب کابل موقعيت دارد که در شمال با کابل، در جنوب با پکتيا، در شرق با ننگرهار و در غرب با ولايات ميدان وردک و غزنى همسرحد است.

 

۱ : معدن مس عينک

معدن مس عینک، یکی از بزرگ ترین معادن مس در سطح منطقه و جهان به شمار میرود که این معدن در۴۰ کيلومترى جنوبغرب کابل، منطقۀ عينک ولسوالى محمدآغه ولايت لوگر موقعيت دارد. دو بر سه مس آن در ولسوالی خاکجبار ولايت کابل وجود. این معدن در سال ۱۹۷۳ مجدداً کشف گردید و در سال ۱۹۷۴ امور اکتشافی آن آغاز شد.

معرفی معادن ولایت کابل

ولایت کابل؛ در زون مرکزی کشور موقعیت دارد که مرکز آن شهر کابل پایتخت افغانستان است.

به اساس معلومات وزارت معادن وپطرولیم، ولسوالی های مختلف ولایت کابل و خود شهر کابل، معادن زیادی را در خاک خود نهفته دارد، که به اساس سروی های انجام شده؛ مشهور ترین معادن این ولایت عبارتند از مس، تالک، یاقوت سنگ های تزئینی و سنگ مرمر که تفصیل آن قرار ذیل است:

 

۱- معدن مس جوهر:

معادن ولایت پنجشیر

پنجشیر؛ يک ولایتکوهستانی است که در فاصلۀ۱۲۰ کیلومتریشمالشرق کابل در بین دو شاخۀ جنوبی هندوکش، از شمالشرق به جنوبغرب موازی به امتداد هندوکشواقع شده است و دره‌های فرعی آن، از شمال به جنوب و از جنوب به شمال امتداد داشته وبه درۀ عمومی پنجشیر وصل می‌شوند.

پنجشیر، ازجمله ولایاتی است که از نظر داشتن معادن ومنابع طبیعی غنی میباشد؛در اینولایت معادن متعددی از قبیل احجار قیمتی و نیمه قیمتی، معادن فلزی، معادن سنگ مرمر و معادن مواد ساختمانی وجود دارند.

معرفى معادن ولايت پکتيا

پکتيا؛ يکى از ولايات سرحدى کشور است که در ١٢٠ کيلومترى جنوب ولايت کابل پايتخت کشور در سرحد با خط ديورند موقعيت دارد.

هرچند اين ولايت، از نگاه ذخاير طبيعى، يک ولايت قابل اهميت است؛ اما از نظر سروى و اکتشاف معادن مورد توجه قرار نگرفته است؛ از همينرو ذخاير طبيعى اين ولايت تا حال استخراج نشده و علاوه بر آن، تحقيق دقيق در مورد آن صورت نگرفته و نه هم معلومات در مورد آن وجود دارد.

به اساس معلومات رياست معادن اين ولايت، يکتعداد معادن کشف شده؛ اما کاملاً تثبيت نگرديده است، که يکتعداد آن عبارت اند از:

Pages

Give us a call on +93 20 220 1814