کارگران

"کارگران معدن زغال سنگ بايد با وسايل مجهز شوند"

Category: 

مزارشريف (پژواک، ٢٦ سنبله ٩٢): مسوولين سمنگان مى گويند که کار استخراج معدن زغال سنگ ولسوالى روى دوآب سمنگان، بايد بعد از تجهيز کارگران معدن، دوباره آغاز گردد.

به گفتۀ آنها؛ استخراج کنندگان معدن، با وسايط ابتدايى کار مجهز نيستند و يکى از عوامل رويداد اخير نيز  اين است که آنها وسايل ابتدايى کار در معدن را نداشته اند.

٤٧ کارگر معدن زغال سنگ، به تاريخ (٢٣ سنبله) در معدن زغال سنگ، از  اثر انفجار گير مانده بودند، که تا کنون ٢٣ جسد بيرون شده و ٢٢ تن ديگر زخمى و تعدادى هنوزهم نا پديد است.

انفجار در معدن زغال سنگ، جان ٢٧ تن را گرفت

Category: 

مزارشريف-ايبک (پژواک،٢٤سنبله ٩٢): از اثر انفجار در يک معدن زغال سنگ واقع ولسوالى روى دوآب ولايت سمنگان، ٢٧ تن جان باخته و پنج تن ديگر ناپديد گرديده است.

سمونوال مصدق الله مظفرى آمر امنيت قوماندانى امنيۀ سمنگان، به تاريخ (٢٤ سنبله) به آژانس خبرى پژواک گفت که ديروز ٣٠ تن بعد از انفجار در معدن گير مانده بود.

وى افزود که انفجار در معدن کشته و زخمى در قبال دارد؛ اما وى تعداد دقيق آنها را مشخص نکرد.

مظفرى افزود که استخراج غيرقانونى از اين معدن صورت ميگرفت.

کارگران معدن ذغال سنگ اعتصاب کردند

Category: 

حبيب الرحمن شيرزى - Jan 20, 2010 - 13:32

پلخمرى

آژانس خبرى پژواک،٣٠ جدى   ١٣٨٨

 کارگران دو معدن ذغال سنگ ولايت بغلان در اعتراض به عدم پرداخت  معاشات شان، دست به اعتصاب زده اند.

آنها ميگويند که شرکت خصوصى  ذغال سنگ افغان- کول از سه ماه بدينسو به آنها معاش نداده است، از همين جهت آنها از چهار روز بدينسو از کار دست کشيده اند.

کمبود گازشمارى مردم را در شبرغان به بيکارى مجبورساخته است

Category: 

شبرغان(پژواک، ١٤ جدی٨٩) : حدود ١٥٠٠ تن از باشنده گان شهر شبرغان مرکز ولایت جوزجان، به اثر قطع شدن جريان گاز در داشهای کلچه پزی، شیرینی پزی و نانواییها بیکار شدند.

نل گاز این کارخانه ها زمانی قطع شد که مردم شهر شبرغان، از کمبود گاز به منازلشان در ایام زمستان شکایت داشتند و ریاست تصدی گاز نیز يک ماه قبل، جریان گاز را به آنها قطع کرد.

نورالله رئیس صنف شیرینی پزان شبرغان، ضمن صحبتی به آژانس خبری پژواک گفت :« جریان گاز به پنجاه داش شیرینی پزی و چهل نانوایی از یک ماه به ای طرف قطع شده اس.»

بيش از پنجهزار کارگر معادن ذغال سنگ بامیان بيکار شده اند

Category: 

شهر باميان (پژواک،٢٩ سنبله٩١): مسوولان محلى ميگويند که با مسدودى معادن ذغال سنگ در ولسوالى کهمرد ولايت باميان، بیش از پنجهزار تن بیکار شده و امکان دارد که برخى مردم از بيکارى با مخالفان مسلح دولت يکجا شوند.

بیش از سه هزار کارگر معدن ذغال سنگ در بامیان بیکار شده است

Category: 

شهر باميان (پژواک ٧ جدى٩٠): بعد از فروافتادن بيش از پنجاه صوف در معدن ذغال سنگ ولسوالى کهمرد ولايت باميان، تمام صوف ها تعطيل گرديده و بيش از سه هزار کارگر، بيکار شده اند.

هفتۀ گذشته، نخست سه صوف در اين معدن از طرف شب فروغلتيد و به علت اينکه کارگران در آنجا شبانه کار نمى کردند، تلفاتی در قبال نداشت؛ اما اين وضعيت باعث نگرانى کارگران شده و آنها هراس داشتند که مبادا صوف ها از طرف روز و درجريان کار، بر آنها فرو بيفتد و جان آنها را بگيرد.

بيرون آوردن اجساد از معدن بغلان جان يکتن ديگر را نيز گرفت

Category: 

پلخمری (پژواک،٥جدی٩٠): یکتن دیگر از افرادی که برای انتقال اجساد باقی مانده در معدن ذغال سنگ ولسوالی نهرین بغلان، تلاش ميکردند نيز جانش را از دست داد.این معدن، دو روز پیش زمانی آتش گرفت که ١١ تن از کارگران، برای استخراج ذغال سنگ داخل صوف ٤٠٠ متری در معدن چنارک ولسوالی نهرین، رفته بودند و به اثر گازگرفتگی، تمام آنها تلف شدند.

منشی عبدالمجید والی بغلان، امروز (٥جدی) به آژانس خبری پژواک گفت که شب گذشته، چهار جسد باقی مانده در صوف نيز به بیرون انتقال داده شد.

در انتقال اجساد از معدن ذغال یکتن جان داد و ده تن مسموم شد

Category: 

پلخمری (پژواک،٤جدی٩٠): یکتن از افرادی که برای انتقال اجساد باقی مانده در معدن ذغال سنگ ولسوالی نهرین تلاش ميکردند، جان باخته و دهَ تن دیگرآنها مسموم شدند.

این معدن، روز گذشته زمانی آتش گرفت که ١١تن از کارگران، برای استخراج ذغال سنگ، در داخل صوف ٤٠٠ متری معدن چنارک ولسوالی نهرین رفته؛ اما بر اثر گازگرفتگی، تمام آنها تلف شدند.

محمد امان مالک این صوف، امروز (٤جدی) به آژانس خبری پژواک گفت که تا شب گذشته، ٧جسد از صوف به بیرون انتقال داده شده بود و مردم، برای انتقال چهار جسد دیگر، داخل صوف شدند.

شمارى از کارگران، معادن ذغال سنگ را ترک ميکنند

Category: 

شهر باميان (پژواک،٤ جدى ٩٠):شمارى از کارگران پس ازفرو افتيدن سه صوف درمعدن ذغال سنگ ولسوالى کهمرد ولايت باميان، از بيم تلف شدن، معادن را ترک مى کنند.

اين سه صوف هفتۀ گذشته؛ از طرف شب فرو غلتيد و به علت اينکه کارگران در آنجا شبانه کار نمى نمودند، تلفات در قبال نداشت، اما اين وضعيت،باعث نگرانى کارگران شده و آنها هراس دارند که مبادا صوف ها ازطرف روز و درجريان کار بر آنها فرو بيفتد و جان آنها را بگيرد.

آنها علت فرو افتيدن صوف ها را نبود تدابير ايمنى و استحکام بندى دانسته از دولت ميخواهند که در استحکام بندى و استخراج فنى معادن اقدام نمايد.

آتش سوزی در معدن ذغال سنگ جان یازده تن را گرفت

Category: 

پلخمری (پژواک ٣جدی ٩٠): بر اثر آتش سوزی در یک صوف معدن ذغال سنگ در ولسوالی نهرین ولایت بغلان، یازده تن جان باخت.

 فضل الرحمن ولسوال نهرین به آژانس خبری پژواک گفت که این حادثه، صبح امروز (٣جدی) در منطقه چنارک این ولسوالی رخ داد.

 به گفتۀ وی، این افراد بصورت غیرفنی از معدن ذغال سنگ استخراج میکردند  و ممکن به همین علت در صوف آتش سوزی صورت گرفته باشد.

 وی اظهار داشت که در این حادثه؛ یازده تن جان باخته اند.

Pages

Give us a call on +93 20 220 1814