Journalist

شورای وزیران قرارداد کشف و تقسیم تولیدات حوزه نفتی افغان تاجک را تصویب کرد

کابل( پژواک ١ میزان ٩٢): شورای وزیران قرار داد کشف و تقسیم تولیدات حوزه نفتی افغان تاجیک با سه شرکت ترکی، کویتی و افغان را که گفته می شود در ٢٥ سال آینده، ١٦ میلیارد دالر برای افغانستان در امد خواهد داشت، تصویب کرد.

اداره امور و دارالانشا شورای وزیران درخبرنامه ای که به دسترس آژانس خبری پژواک قرار گرفته، گفته است که این موضوع روز دوشنبه در نشست شورای وزیران تحت ریاست حامد کرزی مطرح شد.

وحیدالله شهرانی، وزیرمعادن چگونگی قرارداد اکتشاف و تقسیم تولید بلاک های نفتی مزار شریف و صندوقلی حوزه نفتی افغان تاجیک را به شورا ارایه کرد.

پاکستان از مذاکرات برای اجرای پروژه تاپی "صرف نظر" کرده است

Category: 

کابل( پژواک، ٤ سنبله ٩٢): مقام های پاکستانی گفته اند که این کشور از شرکت در مذاکرات در مورد اجرای پروژه تاپی که گاز ترکمنستان را از طریق افغانستان به پاکستان و هندوستان انتقال می دهد، صرف نظر کرده است.

روزنامه پاکستانی اکسپرس تربیون، به نقل از منابعی در حکومت این کشور اعلام کرد که قرار بود این مذاکرات طی روزهای ٣١ اسد و ١ سنبله در شهر دهلی برگزار شود اما نماینده پاکستان در آن شرکت نکرده است.

چهار قرارداد بزرگ سرمایه گذاری در بخش معدن آماده امضا می باشد

کابل(پژواک، ١٥ سرطان ٩٢): مشاور وزیر معادن می گوید که چهار قرارداد بزرگ سرمایه گذاری در بخش معدن که زمینه جذب بیش از ٢٠ میلیارد دالر را فراهم می کند، در انتظار تصویب قانون معادن است.

محمد آصف فروزان، مشاور وزیر معادن به آژانس خبری پژواک گفت که تمام امور مقدماتی واگذاری این معادن که در شمال شرق، شمال، مرکز و جنوب کشور قرار دارد،  به سرمایه گذاران خارجی و داخلی آماده شده است.

هندوستان از تعهد کامل این کشور برای اجرای پروژه تاپی خبر داد

Category: 

کابل( پژواک، ٤ دلو ٩١) : رئیس جمهور هندوستان گفته است که این کشور به طور کامل به اجرای پروژه انتقال گاز "تاپی" تا نیمه سال ١٣٩٦ از طریق افغانستان و پاکستان متعهد است.

پراناب موکرجی، رئیس جمهور هندوستان این موضوع را در دیدار با رشید مرادف، معاون نخست وزیر و وزیر امور خارجه ترکمنستان در دهلی اعلام کرد.

روزنامه "هندو" چاپ دهلی نوشته است که موکرجی در این دیدار گفته است که هندوستان با کمبود انرژی مواجه است، در حالی که ترکمنستان از ذخایر سرشار انرژی به ویژه گاز برخوردار می باشد.

سومین کنفرانس بین المللی سنگ مرمر در هرات گشایش یافت

Category: 

شهر هرات (پژواک ٤ جوزا ٩٠): همزمان با آغاز سومین نشست بین المللی سنگ مرمر در هرات، بزرگترین کارخانۀ پروسس سنگ مرمر در کشور به هزینه ٦میلیون دالر افتتاح گردید.

حمیدالله خادم، رئیس اتحادیه صنعتگران هرات امروز ٤ جوزا، به آژانس خبری پژواک گفت که این کنفرانس دست آورد دو کنفرانس مشابه دیگر است که طی دو سال گذشته در هرات برگزار گردیده بود.

به گفتۀ وی، سومین دور این نشست بین المللی زمینه را برای توسعه استخراج مدرن سنگ مرمر و آغاز صدور این نوع سنگ در مقیاس بیشتر فراهم ساخته است.

تحقيق براى تثبيت منابع غنى گاز در شمال هرات آغاز شده است

Category: 

هرات (پژواک،١٧ عقرب ٩١): پس از تشخیص هوایی موجوديت "منابع غنی"  گاز در شمال هرات در سرحد با ترکمنستان و ایران، گروهى از متخصصان کانادایی تحقیقات خود را برای تثبیت این منابع  آغاز کرده اند.

محی الدین نوری، سخنگوی والی هرات ميگويد که وجود این منابع، بر اثر تصاویر ماهواره يی در ولسوالی هاى کشک کهنه، رباط سنگی و گلران در مرز مشترک با اين دو کشور همسايه، تشخیص شده است.

وی به آژانس خبری پژواک گفت: "این تحقیقات را متخصصان کانادایی با همکاری کارشناسان وزارت معادن افغانستان، به پیش می برند تا اینکه مشخص کنند به چه میزان گاز دراین حوزه وجود دارد."

بزرگترین کارخانۀ ذوب آهن در هرات افتتاح شد

هرات (پژواک،٧ سنبله ٩١): بزرگترین کارخانۀ ذوب آهن، با هزینۀ بیش از هشت میلیون دالر سرمایه گذاری بخش خصوصی و توليد روزانه ٨٠ تُن، در شهرک صنعتی هرات، امروز به بهره برداری سپرده شد.

 در مراسم بهره برداری از این کارخانه، انوارالحق احدی وزیر تجارت، عبدالهادی ارغندیوال وزیر اقتصاد، داوود شاه صبا والی هرات و شماری از مسوولان و سرمایه گذاران ملی و محلی، شرکت داشتند.

 وزیرتجارت، گشايش این کارخانه را یک گام مهم در عرصۀ صنعت کشور خواند و اعلام کرد که  دولت مصمم است از اينگونه کارخانه ها حمایت کند.

انفجارکپسول آکسیجن یک کشته و٥ مجروح برجاگذاشت

Category: 

هرات(پژواک ٣١سنبله٩٠): انفجارکپسول آکسیجن درشهرهرات،یک کشته و٥ مجروح بر جاگذاشت.

محی الدین نوری سخنگوی والی هرات به آژانس خبرى پژواک گفت که ساعت ده قبل از ظهر امروز(٣١سنبله)، یک کپسول آکسیجن، درمحل پر کاری وفروش آکسیجن در ناحیه سوم شهر هرات، انفجار نمود.

نوری گفت که در این حادثه،یک نفر جان باخته است.

منبع علاوه نمود که قضیه از سوی پولیس،تحت بررسی قرار دار و ظاهرأ،حادثه،از اثر بی احتیاطی بوقوع پیوسته است.

وی گفت که دراثر این انفجار به ساختمانهای نزدیک محل نيز آسیب رسیده است.

Give us a call on +93 20 220 1814