Journalist

اقدام لازم در بخش معادن، افغانستان را به کشورى دارای درآمد متوسط مبدل مى کند

کابل (پژواک، ٦سنبله ۹۸): در نقشۀ راه معادن افغانستان، آمده است که اگر تغییرات لازم در اين سکتور به گونۀ درست اعِمال گردد، در چند دهۀ محدود مسیر افغانستان را از یک کشور کم درآمد، به کشورى دارای درآمد متوسط مبدل مى کند.

تلاش مى شود که نقش زنان در سکتور معادن افغانستان افزايش يابد

Category: 

کابل (پژواک، ۱۳سرطان ۹۸): وزارت معادن و پترولیم، ضمن تاکید بر نقش زنان درارتقاى سکتور استخراج معادن از ماهیت نمادین به مشارکت واقعی، فعال و کیفی می گوید که حضور زنان در این سکتور، شفافیت و حسابدهی را بیشتر می سازد.

صبا: قانون معادن بازبینی می شود

کابل (پژواک، ٤ جوزا ۹۴): وزیر جدید معادن و پطرولیم، با اعلام تصمیم این وزارت برای بازبینی قانون معادن کشور، از همه متخصصین امور خواست تا نظریات و دیدگاه های خود را در این زمینه با این وزارت شریک سازند.

داود شاه صبا وزیر معادن و پطرولیم، این موضوع را امروز در یک نشست خبری در کابل بیان کرد.

هندی‌ها از سرمایه گذاری در معدن حاجیگک "صرف نظر کردند

کابل (پژواک، ۲ جوزا ٩۴): یک کنسرسیوم هندی که قرار بود حدود ۱۱ میلیارد دالر در معدن آهن حاجیگک بامیان سرمایه گذاری کند، از این کار منصرف شده است.

روزنامه هندی فایننشال اکپرس (Financial Express) به نقل از منابع خود نوشته است که علت این کار تنها حملات اخیر در کابل نبوده، بلکه وضعیت نگران کننده این پروژه و تمایل به نزدیکی حکومت افغانستان به پاکستان در این تصمیم تاثیرداشته است.

گفته شده است که این تصمیم، نشان دهنده تردید در مورد اجرایی بودن این پروژه از لحاظ تخنیکی و اقتصادی و نگرانی‌های امنیتی می‌باشد.

بزرگترين کارخانۀ تولید برق گازی در مزارشریف احداث ميگردد

Category: 

کابل (پژواک، ۲۳ ثور۹۴): یک شرکت خصوصی افغان اعلام کرد که با هزینۀ ۷۵ میلیون دالر سرمایه گذاری مشترک با بانک جهانی، بزرگترین کارخانۀ تولید برق گازی را در مزار شریف احداث می‌کند.

تفاهمنامه ساخت این کارخانه، امروز بین نمایندگان وزارت‌های معادن و پترولیم، انرژی و آب، مالیه، شرکت برق برشنا با شرکت غضنفر و بانک جهانی در کابل به امضاء رسید.

محمد اسماعیل غضنفر رئیس شرکت غضنفر، هنگام امضای این تفاهمنامه گفت که کارهای مقدماتی این پروژه تا سه ماه آینده تکمیل و قرارداد آن امضاء خواهد شد.

معرفى معادن ولايت غور

ولایت غور، از ولایات مرکزی افغانستان بوده و در بین ولایات هرات، دایکندی، فاریاب، فراه و جوزجان موقعیت دارد.

معرفى معادن ولايت پکتيکا

پکتيکا در جنوبشرق کشور، موقعيت دارد که در شمال با ولايات پکتيا و غزنى و در شمالغرب نيز با ولايت غزنى همسرحد است. همچنان در شمالشرق با خوست و در شرق، جنوب و جنوبشرق با وزيرستان شمالى و جنوبى، سرحد طولانى ايجاد کرده است. يک بخش از ولايت پکتيکا، با ولايت زابل و ايالت بلوچستان پاکستان همسرحد است.

١-حوزۀ نفت و گاز کتواز:

حوزۀ نفت و گاز کتواز، يک منطقۀ مشترک بين ولسوالى هاى  يحيى خيل، زرغون شهر، جانى خيل و خوشامند در طرف جنوبى شرنه خوانده ميشود. مساحت اين حوزه ٤٠ هزار کيلومتر مربع و ضخامت احجار رسوبى آن، به ٦ هزار متر ميرسد.

ده ها کاماز لاجورد به ارزش بيش از يک ميليارد افغانى در بدخشان ضبط گرديد

فيض آباد (پژواک، ١٨ دلو٩٣): مسوولان امنيتى ولايت بدخشان، ٦٥ موتر کاماز باربری سنگ لاجورد به ارزش مجموعى بيش از يک ميليارد افغانى را ضبط کرده، ميگويند که افراد قدرتمند و زورگو، در پشت قضیۀ استخراج معدن لاجورد قرار دارند.  

آنان ميگويند که تاجران سنگ، اين موترهاى حامل لاجوردرا ازمعدن ولسوالى کران و منجان، به فیض آباد مرکز بدخشان انتقال مى دادند که اين سنگ قيمتى و کمياب، براساس مصوبه شورای امنیت ملی ضبط گرديده است.

رئیس جمهور: نیرو های امنیتی امنیت مس عینک را تامین نمایند

کابل (پژواک ٢٣ دلو ٩٣): رئیس جمهور اشرف غنی، بخاطر این که کار معدن مس عینک زودتر آغاز شود، نیرو های امنیتی در هماهنگی با همدیگر امنیت این معدن را تامین نمایند.

وی این سخنان را امروز در دیدارش از ساحات مختلف مس عینک ولایت لوگر ابراز داشت.

در خبر نامه که از سوی دفتر مطبوعاتی ریاست جمهوری به آژانس خبری پژواک ارسال شده آمده است، که محمد اشرف غنی در جریان دیار از این معدن گفت، اکنون روابط میان افغانستان و چین در مراحل جدید رسیده و لازم است، که با استفاده از این روابط قدم های وسیع و مهم برداشت.

شورای امنیت ملى: از ده‌ها مو‌تر حامل سنگ لاجورد قاچاق محصول گرفته شود

کابل (پژواک، ٢۳ دلو ٩٣): شورای امنیت ملی در نشستی به ریاست رئیس جمهور، هدایت داد تا ۶۴ مو‌تر حامل سنگ‌های قاچاق شده لاجورد به گمرک کابل انتقال و از آنان محصول گمرکی گرفته شود.

مسوولان امنيتى ولايت بدخشان به روز ١٨ دلو به پژواک ګفته بودند که ٦٥ موتر کاماز باربری سنگ لاجورد به ارزش مجموعى بيش از يک ميليارد افغانى را ضبط کرده اند.

Pages

Give us a call on +93 20 220 1814