Journalist

معادن ولايت بلخ

بلخ(پژواک، اول جدى ٩٢):به اساس سروى هاى که در ولايت بلخ صورت گرفته، ذخيره هاى بزرگ نفت، مواد خام سمنت، مواد ترکيبى شيشه( کردو)، معادن گچ و سلفر در اين ولايت وجود دارد که کار استخراج يکتعداد معادن جريان دارد و يکتعداد ديگر تاکنون بجا مانده اند.

١-حوزۀ نفتى افغان- تاجک:

حوزۀ نفت و گاز افغان -تاجک که در زون هاى شمال و شمال شرق از ولايت تخار تا ولايت جوزجان امتداد يافته و ٣١ هزار متر طول دارد. سروى اين ساحه دو سال قبل از سوى  تراسايز کمپنى نفت و گاز کانادا تکميل شد که ١٢ بلاک نفت و گازر در آن تشخيص و تثبيت گرديد.

تصفيه خانۀ نفت فعاليت خود را دوباره در بندر حيرتان آغاز کرد

مزارشريف (پژواک، ٢ جدى٩٢): تصفيه خانۀ موادنفتى غضنفرگروپ، فعاليت خود را بعد از چهار ماه وقفه، در حيرتان شهرک بندرى ولايت بلخ دوباره آغاز کرد.

اين تصفيه خانه، ديروز توسط يکتعداد مقامات دولتى افتتاح شد که سالانه ظرفيت تصفيۀ ٥٠٠ هزار تن مواد نفتى را دارد.

محمدابراهيم غضنفر مسوول تصفيه خانۀ مذکور، به آژانس خبرى پژواک گفت که فعاليت تصفيه خانۀ مواد نفتى غضنفرگروپ، از چهار ماه گذشته بدينسو، به علت يک سلسله مشکلات تخنيکى مسدود گرديده بود.

موصوف افزود که کار تصفيه خانۀ مذکور، ديروز به اساس فيصلۀ شوراى وزيران، دوباره آغاز شد.

قرار داد استخراج دو بلاک حوزۀ نفت وگازافغان-تاجیک امضا شد

مزار شریف( پژواک 16 میزان 92):  قرار داد استخراج دو بلاک حوزۀ نفت وگاز "افغان-تاجیک" با سه شرکت امضا شد که بر اساس آن این شرکت ها 12 میلیار دالر در این حوزه سرمایه گذاری خواهند کرد.

جلیل احمد شمس، رییس پترولیم وزارت معادن افغانستان روز سه شنبه در مراسم امضای قرارداد استخراج از این حوزه گفت که که حوزۀ نفت وگاز افغان-تاجیک در شمال وشمال شرق کشور از ولایت تخار تا به ولایت جوزجان امتداد یافته است.

"کارگران معدن زغال سنگ بايد با وسايل مجهز شوند"

Category: 

مزارشريف (پژواک، ٢٦ سنبله ٩٢): مسوولين سمنگان مى گويند که کار استخراج معدن زغال سنگ ولسوالى روى دوآب سمنگان، بايد بعد از تجهيز کارگران معدن، دوباره آغاز گردد.

به گفتۀ آنها؛ استخراج کنندگان معدن، با وسايط ابتدايى کار مجهز نيستند و يکى از عوامل رويداد اخير نيز  اين است که آنها وسايل ابتدايى کار در معدن را نداشته اند.

٤٧ کارگر معدن زغال سنگ، به تاريخ (٢٣ سنبله) در معدن زغال سنگ، از  اثر انفجار گير مانده بودند، که تا کنون ٢٣ جسد بيرون شده و ٢٢ تن ديگر زخمى و تعدادى هنوزهم نا پديد است.

حادثۀ سمنگان از بى غورى انجنيران رخ داده است

Category: 

مزار شريف (پژواک،٢٥ سنبله ٩٢): مسوولين سمنگان مى گويند که رويداد معدن زغال سنگ ولسوالى روى دوآب، از اثر بى غورى انجنيران رخ داده است.

از اثر انفجارى که به تار يخ (٢٣ سنبله) در معدن زغال سنگ ولسوالى روى دوآب رخ داد، ٤٧ تن در آن گير مانده که تاکنون جسد ٢٣ تن آنها بيرون شده و٢٢ تن مجروح گرديده و تعدادى ديگر هنوزهم نا پديد است.

جنرال محمد اسلم بيکزاد قوماندان امنيۀ سمنگان، به تاريخ (٢٥ سنبله) به آژانس خبرى پژواک گفت که ديروز،  يک هيئت بلند رتبه  به شمول والى سمنگان، به هدف بررسى رويداد از منطقه ديدار کرد.

انفجار در معدن زغال سنگ، جان ٢٧ تن را گرفت

Category: 

مزارشريف-ايبک (پژواک،٢٤سنبله ٩٢): از اثر انفجار در يک معدن زغال سنگ واقع ولسوالى روى دوآب ولايت سمنگان، ٢٧ تن جان باخته و پنج تن ديگر ناپديد گرديده است.

سمونوال مصدق الله مظفرى آمر امنيت قوماندانى امنيۀ سمنگان، به تاريخ (٢٤ سنبله) به آژانس خبرى پژواک گفت که ديروز ٣٠ تن بعد از انفجار در معدن گير مانده بود.

وى افزود که انفجار در معدن کشته و زخمى در قبال دارد؛ اما وى تعداد دقيق آنها را مشخص نکرد.

مظفرى افزود که استخراج غيرقانونى از اين معدن صورت ميگرفت.

عوايد موادنفتى و گاز بندرحيرتان ٥٠ درصد کاهش يافته است

مزارشريف (پژواک،١١ حمل ٩٢): مسوولين رياست موادنفتى و گاز در ولايت بلخ ميگويند که عوايد شان، نسبت به سال گذشته ٥٠ درصد کاهش يافته است.

محمد صابر ظهير مسوول رياست موادنفتی و گاز بندر حیرتان، به تاریخ ١١ حمل به آژانس خبری پژواک گفت که افزایش مالیات و رقابت ناسالم میان تاجران، سبب شده است که مالیات این ریاست در سال ١٣٩١، پنجاه درصد کاهش يابد.

موصوف افزود که عوايد سال ١٣٩٠ به ٨ ميليون دالر امريکايى ميرسيد؛ اما در سال ١٣٩١ عوايد اين رياست به ٤ ميليون دالر امريکايى کاهش يافته است.

يک کارگر معدن دره صوف کشته شده و دیگری زخم برداشته است

Category: 

مزارشریف (پژواک، ١٦ عقرب ٩٢): دو تن از کارگران یک معدن ذغال سنگ در ولایت سمنگان، کشته و مجروح گردیده است.

خیرالله انوش والی این ولایت، به تاریخ ١٦ عقرب به آژانس خبری پژواک گفت که این حادثه، ناوقت شب گذشته در یک معدن شخصی درۀ صوف بالا رخ داده است.

موصوف افزود که شمارى از افراد این ولایت، اجازۀ استخراج ذغال سنگ از معادن این ولایت را از دولت اخذ کرده اند، که یکتن از کارگران همین معادن، کشته شده و دیگری زخم برداشته است.

به گفتۀ وی، برای بررسی حادثه، هیئتى را به محل رویداد فرستاده و بررسی های خود را در مورد آن آغاز کرده اند.

انفجار بالون گاز يک کشته و شش مجروح برجا گذاشت

Category: 

مزارشريف (پژواک ٢٥دلو ٩٠): در نتيجۀ انفجار يک بالون ديگر گاز در ولايت بلخ، يک طفل جان داد و شش عضو ديگر فاميل مجروح شد.

داکتر انورى رئيس شفاخانۀ حوزوى مزارشريف مرکز ولايت بلخ، به تاريخ ٢٥دلو به آژانس خبرى پژواک گفت که يک طفل چهار ساله، شام روز گذشته در نتيجۀ انفجار يک بالون گاز در منطقۀ بابايادگار شهر مزارشريف، کشته شده و شش تن ديگر زخم برداشت.

نامبرده افزود که يک مرد، يک خانم و چهار طفل در جمع مجروحين شامل اند، که پنج تن شان هفتاد فيصد سوخته و وضعيت صحى شان نگران کننده است.

انفجار بالون گاز دو کشته و ١٠مجروح برجاگذاشت

Category: 

مزارشريف (پژواک، ٢٣سنبله ٩٠): در نتيجۀ انفجار بالون گاز، ظهر امروز در حوزۀ دوم شهر مزارشريف، دو تن کشته شده و ده تن ديگر جراحت برداشته است.

عبدالرؤف تاج آمر امنيت قوماندانى امنيۀ ولايت بلخ، به تاريخ ٢٣ سنبله به آژانس خبرى پژواک گفت که اين انفجار، حوالى ساعت يک بعد از ظهر امروز، در  منزلى در مربوطات حوزۀ دوم شهر مزارشريف، رخ داده است.

وى افزود که کارهاى تعميراتى در اين خانه جريان داشت، که ناگهان بالون گاز منفجر گرديد.

وى علاوه کرد که در اين انفجار، دو کارگر کشته شده و ده عضو خانوادۀ يادشده مجروح گرديده است.

Pages

Give us a call on +93 20 220 1814