Journalist

صبا: دو ماه بعد تاريخ آغاز کار پروژۀ انتقال گاز "تاپى" تعيين ميشود

Category: 

کابل(پژواک، ٢٥ دلو٩٣): وزيرمعادن و پتروليم، ازايجاد شوراى مشورتى مديريت منابع منرالى و پتروليم در کشور خبرداد و اظهار اميدوارى کرد که دو ماه بعد در نشست پروژۀ انتقال گاز "تاپى" در کابل، تاريخ آغاز کار اين پروژه تعيين شود.   

داوودشاه صبا وزير معادن و پتروليم افغانستان، امروز در یک نشست خبرى در کابل گفت که کار روى ايجاد شوراى مشورتى مديريت منابع منرالى وپتروليم آغاز شده و عنقريب ايجاد خواهد شد.

نشست پروژۀ انتقال گاز "تاپی" در اسلام آباد برگزارمی‌شود

Category: 

کابل (پژواک، ٢١ دلو٩٣): فردا در نوزدهمین نشست پروژه انتقال گاز "تاپی" در اسلام آباد، روى تعیين تاریخ آغاز پروژه و قبولى کمپنى "توتال" فرانسوى به عنوان برندۀ این پروژه، گفتگو می‌شود.  

پروژه انتقال گاز ترکمنستان از طریق افغانستان به پاکستان و هندوستان (تاپى)، در ماه قوس ١٣٨٩ از سوی رؤساى جمهور افغانستان، ترکمنستان و پاکستان و وزیر انرژی هند به امضا رسید.

"موافقتنامۀ کاسا بر امنيت منطقه نيز تاثير مثبت خواهد گذاشت"

کابل (پژواک،٢٠ ميزان ٩٣): آگان امور مى گويند که تطبيق موافقتنامۀ پروژه انتقال برق "کاسا ١٠٠٠" از آسياى مرکزى به آسياى جنوبى، بين افغانستان و پاکستان، علاوه بر فواید اقتصادى روى وضعيت امنيتى نيز تاثير مثبت خواهد گذاشت.

اين سند، ديروز از سوى داکتر عمر زاخيلوال مشاور اقتصادی رييس جمهور افغانستان و اسحاق دار وزير ماليۀ پاکستان، طى نشست سالانۀ بانک جهانى و صندوق وجهى جهانى ( I.M.F) در واشنگتن امضا شد.

تاجران تا يک ماه آينده گاز مايع را به قيمت تمام شد آن میفروشند

Category: 

کابل (پژواک ١٠سنبله ٩٣): تجار، تا يک ماه آينده گاز مايع را به قيمت تمام شد مى فروشند؛ اما مى گويند حاضراند که براى حل دايمى کمبود و افزايش موادسوخت در کشور، در بخش توليد داخلى نفت و گاز سرمايه گذارى کنند.

اين درحالى است که در روزهاى اخير، قيمت گاز مايع به شکل بى سابقه افزايش يافته و در برخى مناطق شهر کابل، تقريباً دو برابر قيمت هاى حدود دو هفته پيش، يک کيلوگرام تا ١٢٠ افغانى به فروش مى رسد.

جواز دو شرکت گاز تعليق و به لوى څارنوالى معرفى شد

Category: 

\

کابل (پژواک، اول اسد ٩٣): وزارت تجارت و صنايع، جواز شرکت هاى "محمود جليل و ام جى انرژى" را که قيمت گاز مايع ترکمنستان را در داوطلبى بلند برده اند، به تعليق در آورده و دوسيه هاى آنان را به لوى څارنوالى تسليم داده است.

اين مطلب را مسافر قوقندى سخنگوى وزارت يادشده، امروز در نشست خبرى درکابل بيان داشت.

وى گفت: "اين دو شرکت، بار ديگر بى شرمانه در ترکمنستان در داوطلبى دست به گران کردن قيمت گاز زدند، در فى تن گاز ٢١٢ دالر قيمت را بالا بردند؛ با آن که يک هفته پيشتر ما اخطاريه به شمارى از شرکت ها فرستاده بوديم."

قیمت یک کیلو گاز ٥٥ افغانی تعیین شده اما ٧٥ افغانی فروخته میشود

Category: 

کابل (پژواک، ٢١ سرطان ٩٣) وزارت تجارت، هفتۀ گذشته قیمت یک کیلو گاز مایع را ٥٥ افغانى اعلام کرده بود؛ اما در کابل يک کيلو تا ٧٥ افغانى فروخته مى شود.

 قيمت گاز در شهر کابل، به تاريخ اول سرطان ٥٥ افغانى بود؛ اما اکنون تا به ٧٥ افغانى رسيده است. مسوولان اتاق تجارت مى گويند که قاچاق گاز به پاکستان و جنجال هاى انتخاباتى، سبب افزايش قيمت آن در بازارهاى کشور شده است.

حامد کرزی سرمایه گذاران قطر را به سرمایه گذاری در افغانستان تشویق نمود

کابل (پژواک،١١ حمل٩١): رئیس جمهور افغانستان، سرمايه گذاران قطر را به سرمايه گذارى در افغانستان تشويق نمود و آنان نيز در اين بخش علاقمندى شانرا ابرازداشتند.

در خبرنامۀ دفتر سخنگوى رييس جمهور آمده است، در این دیدار که تاجران و سرمایه گذاران اتاق های تجارت و اتحادیه تاجران قطر در آن حضور داشتند، در بارۀ فرصت های سرمایه گذاری در افغانستان بحث و تبادل نظر صورت گرفت.

پنج انستيتيوت جداگانه براى رشته هاى حرفوى ايجاد ميشود

کابل (پژواک، ٢٦ عقرب٩٢): وزارت معارف در پنج بخش، رشته هاى حرفوى را شامل نصاب تعليمى مى نمايد و براى اين رشته ها، پنج انستيتيوت جداگانه را ايجاد می کند.

رحيم الله سمندر مدير پروژۀ انکشاف مهارت هاى ملى مطابق تقاضاى مارکيت کار در معينيت تعليمات مسلکى و تخنيکى وزارت معارف؛ به آژانس خبرى پژواک گفت که معادن، راه آهن، پروسس موادغذايى، قالين بافى، هوتل دارى و توريزم، از بخش هاى یادشده مى باشند.

وى افزود که مرحله اول اين برنامه، در سال ١٣٩٠ آغاز شده است.

اتاق تجارت بر بيطرفى در معضلۀ موجود ميان شرکتهاى نفتى تاکيد کرد

کابل (پژواک، ١٠ سنبله ٩٢): اتاق تجارت و صنايع افغانستان، ضمن تاکيد بر بيطرفى اتاق در معضله ايجاد شده ميان شرکت هاى نفتى، از رسانه ها مى خواهد تا با تحريف سخنان هيئت رهبرى اتاق، اين اداره را طرف واقع نکنند. 

به تاريخ اول سنبله سال روان، برخى شرکت هاى توريد کنندۀ نفت، طى کنفرانس خبرى در اتاق تجارت و صنايع، ادعا نمودند که شرکت "غضنفر گروپ"، يک مقدار تيل بى کيفيت را جهت تصفيه وارد کشور نموده که از يک جانب باعث آلودگى محيط زيست مى گردد و از جانب ديگر، به اين شرکت ها نيز صدمۀ اقتصادى وارد مى کند.   

گزارش افزايش خروج طلا از افغانستان رد شد

کابل (پژواک،٢٧ قوس٩١): رييس بانک مرکزى افغانستان و يک مقام گمرک ميدان هوايى کابل، گزارش افزايش خروج طلا از افغانستان را به شدت رد کردند.

روزنامۀ نيويارک تايمز، به نقل از "مقام های فعلی و پیشین میدان هوایی کابل" نوشته است که از آغاز تابستان امسال به این سو، میزان انتقال طلا از افغانستان به خارج از کشور افزایش یافته است.

اما در گزارش نام منبع مشخص نشده است.                                              

Pages

Give us a call on +93 20 220 1814