Journalist

ده ها نوع معدن در بامیان کشف و سروی شده است

باميان (پژواک،٣حوت٩٣): براساس تحقیقات و سروی مقدماتی، باميان دارای معادن و ظواهرمعدنی مفیده باکمیت و کیفیت عالی است، که با استخراج آن، زمينۀ کار درازمدت به مردم فراهم گرديده و عواید دولت بيشتر مى شود.

باميان، از مناطق مرکزى وکوهستانى است و داراى ده ها نوع معدن بوده که تا حال اکثر آن دست نخورده باقى مانده است.

درسروى که ازسوى رياست معادن باميان در دوسال اخير صورت گرفته است، معادن وظواهر معدنی فلزات شامل آهن، مس، المونيم ومعادن سنگ هاى قیمتی ونیمه قیمتی به شمول امیتس (لعل پیازی)، شاه مقصود و گرانیت های سبز و سرخ، اکامرون و فیروزه مى باشد.

معرفى معادن ولايت دایکندی

معرفى معادن ولايت دایکندی

نيلی(پژواک ٨دلو٩٢) : دایکندی یکی از ولایات نوتاسیس بوده و تا هنوز برای کشف معادن آن سروی تخصصی صورت نگرفته ،اما سروی محلی نشان ميدهد که درين ولايت معادن مس به شکل وافر وجود دارد.

دايکندى از جملۀ مناطق مرکزى کشوربوده و قبلاً يکى از ولسوالى هاى ولايت ارزگان بود و در سال ١٣٨٤ به ولايت ارتقا يافته است.

در مورد ساکنين معدن حاجيگک قضاوت درست صورت نگرفته است

باميان، کابل (پژواک، ٢٨حوت٩١): شوراى مردمی معدن آهن حاجيگک ولايت باميان، گزارش دیدبان شفافیت را ناقص خوانده و از دولت خواسته است که زمین های زراعتى باشندگان اطراف معدن را استملاک نکند.

اما ديدبان شفافيت، سروى خود در مورد معدن حاجيگک را بر مبناى واقعيت ها ميداند.

معدن آهن حاجیگک، در سلسله کوه های هندوکش و در ولسوالى شيبر باميان واقع است و در سال ۱۳۳۹هجری شمسى، شناسایی شده و١٦ کیلومتر طول و ۵۵۰ مترعمق دارد.

در اين معدن، که يکى از بزرگترين معادن دنيا به شمار ميرود، حدود دو ميليارد تُن آهن وجود دارد.

زغال سنگ در باميان به علت بسته شدن معادن آن قيمت شده است

Category: 

باميان (پژواک، ٣ قوس ٩٢):  مسدودى معادن زغال سنگ در ولسوالى کهمرد ولايت باميان، باعث قلت و گرانى اين مادۀ سوختى شده و مردم، از دولت میخواهند که اين مشکل را حل کند.

شهريان بامیان، از رسیدن سرمای زودرس و کمبود زغال سنگ در بازار نگران بوده، ميگويند که اکثر مردم به علت مشکلات اقتصادى، توان خريدارى مواد سوخت را ندارند.

زغال سنگ، يکى از مواد عمدۀ سوختى است که علاوه بر کاربُرد در داش هاى خشت، حمام ها و فابريکه ها، در تسخين منازل از آن استفاده ميشود.

مواد سوخت در باميان بيش از دو برابر شده است

Category: 

شهر باميان (پژواک،١٣ ميزان ٩١): بعد از مسدود شدن معادن ذغال سنگ و فرا رسيدن فصل سرما، قيمت مواد سوخت بخصوص ذغال سنگ در ولايت باميان بيش از دو برابر شده و اين وضعيت مردم را نگران ساخته است.

بامیان یکی از ولایات سردسیر است که سردی از ماه میزان آغاز وتا اول ثور ادامه مى يابد. در این مدت مردم ناگزير اند که خانه هاى خود را گرم نمايند، اما آنان از بلند رفتن قيمت مواد سوخت شکايت دارند.

بيش از پنجهزار کارگر معادن ذغال سنگ بامیان بيکار شده اند

Category: 

شهر باميان (پژواک،٢٩ سنبله٩١): مسوولان محلى ميگويند که با مسدودى معادن ذغال سنگ در ولسوالى کهمرد ولايت باميان، بیش از پنجهزار تن بیکار شده و امکان دارد که برخى مردم از بيکارى با مخالفان مسلح دولت يکجا شوند.

بیش از سه هزار کارگر معدن ذغال سنگ در بامیان بیکار شده است

Category: 

شهر باميان (پژواک ٧ جدى٩٠): بعد از فروافتادن بيش از پنجاه صوف در معدن ذغال سنگ ولسوالى کهمرد ولايت باميان، تمام صوف ها تعطيل گرديده و بيش از سه هزار کارگر، بيکار شده اند.

هفتۀ گذشته، نخست سه صوف در اين معدن از طرف شب فروغلتيد و به علت اينکه کارگران در آنجا شبانه کار نمى کردند، تلفاتی در قبال نداشت؛ اما اين وضعيت باعث نگرانى کارگران شده و آنها هراس داشتند که مبادا صوف ها از طرف روز و درجريان کار، بر آنها فرو بيفتد و جان آنها را بگيرد.

مردم بامیان از افزایش قیمت ذغال سنگ شکایت دارند

Category: 

شهرباميان (پژواک،٧ قوس٩٠): با آنکه دو معدن ذغال سنگ در ولایت بامیان وجود دارد؛ اما مردم از اينکه قيمت اين مادۀ سوختى دو چند شده است، شکايت دارند.آنان ميگويند که پروسۀ استخراج ذغال از اين دو معدن درولسوالی هاى کهمرد و سیغان، به شکل عادى جريان دارد؛ اما با آنهم به جايى که قيمت ذغال کاهش يابد، رو به افزايش است.

مسوولان محلى باميان ميگويند که در این معادن، هزاران کارگر در بیش از یکصد صوف مشغول کاراند و روزانه، دهها موتر ذغال سنگ بارگیری شده و به مقصد ولايات دیگر انتقال می یابد؛ اما ذغال در خود باميان کمتر و با قيمت بالا عرضه ميگردد.

امنیت معدن آهن حاجيگک تامين ميگردد

شهر باميان (پژواک،٢٧ سنبله٩٠): برای تامین امنیت معدن آهن حاجيگک ولايت باميان، ده ها پوستۀ امنيتى با قوۀ بشرى ١٧٠٠ نفرى ايجاد ميگردد.معدن آهن حاجيگک در ولسوالى شيبر ولایت بامیان موقعیت دارد  و وزارت معدن ميگويد که در نظراست قرارداد کارهاى مقدماتى آن تا یکماه دیگر؛ توسط یکی از شرکت های بین المللی که پیشنهاد های خود را قبلاً به وزارت تحویل داده است عقد شود.

جواد عمر سخنگوی وزارت معدن به آژانس خبری پژواک گفت که ١٧٠٠ تن از نیروهای امنیتی، مسوولیت تامین امنیت این معدن را به عهده خواهند گرفت .

Give us a call on +93 20 220 1814