Article

بیش از سه هزار کارگر معدن ذغال سنگ در بامیان بیکار شده است

Category: 

شهر باميان (پژواک ٧ جدى٩٠): بعد از فروافتادن بيش از پنجاه صوف در معدن ذغال سنگ ولسوالى کهمرد ولايت باميان، تمام صوف ها تعطيل گرديده و بيش از سه هزار کارگر، بيکار شده اند.

هفتۀ گذشته، نخست سه صوف در اين معدن از طرف شب فروغلتيد و به علت اينکه کارگران در آنجا شبانه کار نمى کردند، تلفاتی در قبال نداشت؛ اما اين وضعيت باعث نگرانى کارگران شده و آنها هراس داشتند که مبادا صوف ها از طرف روز و درجريان کار، بر آنها فرو بيفتد و جان آنها را بگيرد.

حالا مسوولان محلى ميگويند که از هفتۀ گذشته تا ديروز، در مجموع ٥٤ صوف از طرف شب فروغلتيده و آنها مجبور شده اند که بخاطر مصوون بودن کارگران، تمام معدن ذغال سنگ را تعطيل نمايند.

لومړى څارن احمد على يارزاده مسوول مطبوعات قوماندانى امنيۀ باميان، به آژانس خبرى پژواک گفت که آنها به قوماندانى امنيۀ کهمرد دستور دادند که تمام صوف ها را عملاً تعطيل نمايند؛ آنها از ديروز اقدام نموده و امروز، هيچ کارگرى در آنجا کار نمى کند.

وی افزود: "هدف ما اين است که جان کارگران محفوظ باشد و کار استخراج، تا اطلاع ثانى که وزارت معادن دستور ندهد، معطل قرار گرفته است."

طبق معلومات مسوول مطبوعات قوماندانى امنيۀ باميان، جمعاً بيش از يکصد صوف در معدن ذغال سنگ اشپشتۀ ولسوالى کهمرد، وجود دارد و در مجموع اضافه از سه هزار کارگر، بيکار شده اند.

به گفتۀ على يارزاده، چند صوف محدودى که تحت نظارت انجنيران فنى فعاليت ميکرد، نيز تعطيل شده و تازمانى که هيئت ارزيابى نکند، کار استخراج دوباره شروع نخواهد شد.

محمد تقى باشندۀ ولايت دايکندى که با ده کارگر ديگر، اين صوف ها را ترک کرده و در حال برگشت به ولايت خود بود، گفت که او دونيم ماه در يک صوف ذغال سنگ کهمرد کار ميکرد؛ اما وقتى که هفتۀ گذشته صوف ها سقوط نمود، کارگران از ترس تلف شدن، به کار نمى رفتند.

وی افزود: امکان دارد برخى کارگران و مرکب ها که ذغال را انتقال ميدادند، زير صوف شده باشند.

اما رمضان که با گروپ ٣٨ نفرى باشنده هاى ولايت غور، اين معدن را ترک کرده بود، گفت که اگرچه به  آنها بر اثر ريزش صوف ها تلفات نرسيده؛ اما از اين نگران هستند که کار خود را از دست داده اند.

وی افزود: "من خانوادۀ ده عضوى دارم و از غور بخاطر کار به معدن ذغال سنگ اشپشته آمده بودم؛ بعد از اين حيران استم که چگونه کار پيدا کنم و چطور براى اولادهاى خود نفقه تهيه نمايم."

اما انجنير على مدد معاون فنى رياست تصدى ذغال سنگ شمال ميگويد که ولسوالى اشپشته، داراى ساحات وسيع ذغال سنگ بوده و کارگرانى که بيکار شده اند، مى توانند در آينده در مناطق ديگر اين ساحه، صوف ايجاد کنند.

وی به پژواک گفت که آنها به انجنيران محل، وظيفه داده اند کارگرانى که بيکار شده اند، تحت نظر انجنيران فنى کار نمايند و مشکل بيکارى آنها رفع شود.

معاون فنى رياست تصدى ذغال سنگ شمال علاوه کرد: از اينکه کارگران، ذغال را در سالهاى گذشته به شکل غيرفنى استخراج مينمودند، حالا باعث لغزش صوف ها شده است. همچنان در اين صوف ها، ذغال به طور کلى استخراج شده بود و ذغال وجود نداشت.

به گفتۀ وى، بخاطرى که زندگى کارگران مصوون باشد، پوليس باميان مانع کار استخراج گرديده و صوف ها را تعطيل کرده است.

عبدالخالق ذليق ولسوال کهمرد گفت که ٩٠ درصد اين صوف ها، به شکل غيرمعيارى و غيرفنى و ده درصد آن، به طورفنى و تحت نظارت انجنيران استخراج ميشد.

وى علاوه کرد که سالانه، دولت ميليونها افغانى از درک محصول ذغال سنگ اشپشته عايد به دست مى آورد و اگر تعطيلى معدن ادامه پيدا کند، عوايد دولت ضربه مى بيند.

اما جواد عمر سخنگوی وزارت معادن گفت که پایين آمدن عواید دولت از استخراج و بیکار شدن تعدادی از کارگران، بهتر از این است که جان کارگران در خطر قرار بگیرد.

وی افزود که توقف دادن کار معادنی که به صورت غیرفنی استخراج میگردد، کار درست است و نباید کارگران در معادن خطرناک وغیرمعیاری کار نمایند.

به گفتۀ عمر، در این اواخر معادن زیادی از ذغال سنگ در ولایات سمنگان، بامیان و بغلان، از دست زورمندان گرفته شده و وزارت معادن بصورت معیاری، استخراج آنرا روی دست گرفته است.

سخنگوی وزارت معادن گفت که با کمک نیروهای امنیتی؛ به زودی تمام معادن پراکندۀ کشور، از دست زورمندان گرفته خواهد شد که استخراج به صورت ستندرد و پلانى صورت بگيرد. بدين معنى که اينگونه صوف ها تحکيم بندى و مسايل ايمنى در نظر گرفته ميشود.

اين درحالى است که معدن ذغال سنگ چنارک ولسوالی نهرین ولايت بغلان (همسايۀ باميان)، به تاريخ سوم جدی بر اثر گازگرفتگیآتش گرفت و منجر به هلاکت ١٢ کارگر و مسموم شدن ١٠ تن ديگر شد.

معادن ذغال سنگ، به شکل کمربند در طبقات مختلف سلسله کوه های هندوکش، واقع است که از ولایت بدخشان شروع و تا ولايات تخار، بغلان، سمنگان، بامیان و سرپل امتداد می يابد و به معدن سبزک هرات منتهی مى شود.

 

 

جهت دسترسی به خبرهای تازه ، فیچر ها ، مصاحبه ها ، ویدیوها و تصاویر مبایل اپلکیشن آژانس خبري پژواک را دانلود نمایید.

Give us a call on +93 20 220 1814