Article

داوطلبی های تاجران در ترکمنستان سبب افزایش نرخ گاز شده است

Category: 

کابل (پژواک، ٢٣ سرطان٩٣): وزارت تجارت و صنایع، شماری از تاجران وارد کنندۀ گاز را متهم می کند که با داوطلبی های بی مورد، نرخ گاز را تا ٥٠ درصد افزایش داده اند.

مسافر قوقندی سخنگوی وزارت تجارت و صنایع، به آژانس خبری پژواک گفت که روند داوطلبی گاز در ترکمنستان صورت می گیرد و شماری از تاجران در این قضیه نقش دارند.

سخنگوى وزارت تجارت و صنایع افغانستان می گوید که آن پنج قرار داد گاز تاجران افغان با ترکمنستان لغو شده است که گاز را چند برابر بلندتر از نرخ اصلی آن به افغانستان وارد می کردند.

قوقندی افزود که این فیصله روز گذشته از سوی کمیسیون عالی سرمایه گذاری افغانستان صورت گرفته است.

به گفتۀ وی، دولت ترکمنستان در ١٣ سال گذشته، با افغانستان همکاری خوبی داشته و همواره سعی کرده است تا گاز را کمتر از نرخ جهانی آن، به افغانستان بفروشد.

اما قوقندی گفت: "متاسفانه آگاهی حاصل کردیم برخی از تاجران افغان با سوءاستفاده از این وضعیت، گاز را در ترکمنستان به لیلام می گذارند و با ایجاد داوطلبی، نرخ هرتن گاز را تا ٢٣٠ دالر بالا برده اند."

بر پایه معلومات سخنگوی وزارت تجارت، ترکمنستان هر تن گاز را به قیمت ٤٥٠ دالر به افغانستان می فروشد؛ اما با اقداماتی که از سوی برخی تاجران صورت گرفته، نرخ این مادۀ سوختی به شدت افزایش یافته است.

 

آقای قوقندی افزود که تا یک هفته آینده نرخ یک کیلو گاز که در حال حاضر در بازار های افغانستان به 80 افغانی بفروش میرسد به 50 افغانی کاهش خواهد یافت.

مسوولان وزارت تجارت و صنایع افغانستان می گویند در آینده نزدیک یک هیات افغان به به ریاست شاکر کارگر وزیر تجارت و صنایع به هدف عقد قرار داد جدید گازبه ترکمنستان خواهد رفت.

مسافر قوقندی تصریح کرد که این وزارت، به این تاجران اخطار داده تا از این کار خودداری کنند.

وی در عین حال تاکید کرد در صورتی که تاجران، به این گونه اقدامات خود ادامه دهند، در لیست سیاه شامل و یا جواز کارشان لغو خواهدشد و افزون برآن، به کشورهای مختلف اطلاع داده خواهد شد تا از فروش مواد سوختی به آنان خودداری کنند.

سخنگوی وزارت تجارت افزود که قرار است این موضوع، روز دوشنبه در نشست شورای وزیران نیز به بحث و بررسی گرفته شود.

وزارت تجارت، هفتۀ گذشته قیمت یک کیلو گاز مایع را ٥٥ افغانى اعلام کرده بود؛ اما در حال حاضر يک کيلو گاز در کابل تا ٧٥ افغانى فروخته مى شود.

این وزارت گفته بود افزایش قیمت گاز تا حدودی به قاچاق آن به پاکستان نیز مربوط می شود و به همین دلیل، از وزارت امور داخله تقاضا شده است تا در زمینۀ جلوگیری از قاچاق و بازداشت قاچاقبران اقدام کند.

جهت دسترسی به خبرهای تازه ، فیچر ها ، مصاحبه ها ، ویدیوها و تصاویر مبایل اپلکیشن آژانس خبري پژواک را دانلود نمایید.

Give us a call on +93 20 220 1814