Article

شرکت‌هایی که به نام نیروهای خارجی، تیل وارد می‌ کردند شناسایی شدند

Category: 

جدى٩٣): یک مقام لوی څارنوالی می ‌گوید که این اداره، با اطلاع از سوء استفادۀ شماری از شرکت‌های انتقال دهندۀ مواد نفتی ناتو، ۱۹ میلیون افغانی را به عنوان محصول از یکی ازاین شرکت‌ها به دست آورده است.

غلام محمد کریمی مسوول کمیتۀ نظارت وزارت مالیه در لوی څارنوالی، در نشست خبرى امروز گفت که اين مبلغ، از شرکت ان سی اس به دست آمده و به خزانه دولت واریز شده است.

وی بدون ارایه معلومات بیشتر در مورد ان سی اس افزود: «این شرکت با سوء استفاده از وضعیت، یک و نیم میلیون لیتر تیل را که اضافه از نیاز ناتو بود، به بازار آزاد وارد و به فروش رسانده است.»

کریمی در عین حال از یک شرکت دیگر انتقال دهنده مواد نفتی نیروهای خارجی به نام «سوپریم فیول» نام برد و علاوه کرد که این شرکت نیز از طرح معافیت نیروهای خارجی در زمینه پرداخت محصول، سوء استفاده کرده است.

به گفته منبع، سوپریم فیول نیز از بابت اجرای فورم‌های معافیت از پرداخت محصول، بیش از یک میلیون و ۱۲۲ هزار لیتر تیل را به نام نیروهای خارجی به کشور وارد کرده است.

وی تصریح کرد که شرکت يادشده براى این کار، بیش از سه میلیون و ۲۱۸ هزار دالر باید به عنوان محصول بپردازد؛ اما به دلیل خودداری از این کار، حساب‌های بانکی‌اش به طور رسمی مسدود شده است.

کسب بیش از یک میلیون و ۸۰۰ هزار افغانی محصول از ۱۸ عراده مو‌تر که بدون محصول از گمرک هرات به کابل انتقال داده شده بود و جلوگیری از غصب بیش از ۱۴۰۰ جریب زمین دولتی در منطقه شادمان کابل، از دیگر مواردی بود که به گفته کريمى این کمیته اخیراً انجام داده است.

کریمی درعین حال تصریح کرد که ۵۰ شرکت تجارتی، صنعتی وتولیدی که ازسال ۱۳۸۴ بدینسو از پرداخت مالیات فرارکرده بودند، مطابق به احکام قانون تحت پیگرد قانونی قرار می‌ گیرند و دوسيه هاى آنها در حال بررسی است.

محمد آصف فیاض رییس اطلاعات و ارتباط عامه لوی څارنوالی، دراین نشست خبری گفت که حکومت وحدت ملی، به طور کامل از اقدامات علیه فساد اداری حمایت می‌کند.

وی با اشاره به دستاوردهای اخیر این اداره در زمینه مبارزه با فساد اداری، خاطرنشان کرد که همه افرادی که در این زمینه دخیل هستند، تحت پیگرد قانون قرار خواهند گرفت.

جهت دسترسی به خبرهای تازه ، فیچر ها ، مصاحبه ها ، ویدیوها و تصاویر مبایل اپلکیشن آژانس خبري پژواک را دانلود نمایید.

Give us a call on +93 20 220 1814