Article

محصلین جیولوژی: تدریس به زبان روسی دیگر کارا نیست

کابل (پژواک، ٢٠ قوس ۹۳): برخی محصلان و استادان پوهنځى هاى جیولوژی و معدن می خواهند برای تدریس این رشته زبان انگلیسی جایگزین روسی شود و نصاب درسی که به گفتۀ آنان مربوط سه دهه پیش می شود با در نظرداشت پیشرفت های علمی سال های اخیر تجدید شود.

هرچند محصلان می گویند نصاب درسی جیولوژی و معدن در پوهنتون های افغانستان با نیازمندی های روز مطابقت ندارد، اما مسوولان وزارت تحصیلات عالی این ادعا را رد می کنند.

نبود لابراتوارهای مجهز و کتاب های جديد (اپدیت) در زبان روسی و ظرفیت پایین جذب فارغان در اداره های دولتی از مشکلات دیگری است که این محصلان با آن روبرو می باشند.

آنان می گویند به همین علت بیشتر فارغان خلاف رشته شان کار می کنند و این کار باعث می شود که ظرفیت در بخش جیولوژی و معدن در کشور بالا نرود.

روسی بودن کتاب ها

سهراب محصل سال چهارم پوهنځی جیولوژی پوهنتون بلخ می گوید کتاب های که بر اساس آن برای آنان تدریس صورت می گیرد به زبان روسی است مربوط چند دهه پیش می شود.

سهراب به آژانس خبری پژواک گفت؛ اگر یک محصل این کتاب ها را کاملا بیاموزد، باز هم نمی تواند در کار عملی از ان استفاده نماید، "چون این میتود مربوط به سالهای گذشته می شود و فعلا هیچنوع کاربرد عملی ندارد."

جهت دسترسی به خبرهای تازه ، فیچر ها ، مصاحبه ها ، ویدیوها و تصاویر مبایل اپلکیشن آژانس خبري پژواک را دانلود نمایید.

Give us a call on +93 20 220 1814