Article

مواد سوخت در باميان بيش از دو برابر شده است

Category: 

شهر باميان (پژواک،١٣ ميزان ٩١): بعد از مسدود شدن معادن ذغال سنگ و فرا رسيدن فصل سرما، قيمت مواد سوخت بخصوص ذغال سنگ در ولايت باميان بيش از دو برابر شده و اين وضعيت مردم را نگران ساخته است.

بامیان یکی از ولایات سردسیر است که سردی از ماه میزان آغاز وتا اول ثور ادامه مى يابد. در این مدت مردم ناگزير اند که خانه هاى خود را گرم نمايند، اما آنان از بلند رفتن قيمت مواد سوخت شکايت دارند.

قبلاً يک سیر ذغال سنگ ( هفت کيلو) ٣٠ افغانی عرضه ميشد، اما حالا ٧٠ الى ٨٠ افغانى به فروش ميرسد.  يکى از عوامل عمدۀ اين وضعيت، بسته شدن معادن ذغال سنگ از سوى دولت در ولسوالى کهمرد  باميان بوده که يگانه منبع سوخت اين ولايت را تشکيل ميداد.

محمد جان یکی از خانواده های بی بضاعت مرکز باميان میگوید : ((ما توان خرید سوخت را نداریم واگر قیمت سوخت پایين نیاید مجبوریم زمستان سرد را بدون سوخت سپری کرده ونگرانیم که اطفال خود را بخاطر سرما  ازدست بدهیم.))

وی که در شبیه یک مغاره در منطقه سرخ در در نزديک مجسمه هاى مخروبۀ بودا زندگی میکند، به آژانس خبرى پژواک گفت که آنها به هيچ صورت توان خريدارى يک سير ذغال سنگ را به ٨٠ افغانى ندارند.

او که هفت عضو خانواده دارد، افزود: ((از سر صبح تا شام میرم، جواليگرى ميکنم و فقط میتانم برى اولادها نان خشک بيارم، بسيار مشکل اس که ذغال، چوب و يا تيل بخرم و خانۀ خوده گرم کنم.))

اکنون قيمت يک سير چوب در باميان به ١٠٠ افغانى و يک ليتر تيل ديزل به ٦٧ افغانى رسيده است، حالانکه تا ماه گذشته، چوب ٧٠ افغانى و ديزل ٥٨ افغانى بود.

عبدالصمد یکتن ازفروشندگان مواد سوخت ميگويد که ذغال نیست، وقتی نباشد گران میشود وچوب هم به علت بالا بودن کرایه موتر از کابل تا بامیان در هر خروار(٨٠ سير) دو هزار افغانی فرق میکند.

اين فروشنده علاوه ميکند، حالا که شروع فصل سرما است که وضعيت اينگونه خراب است، احتمالاً زمانی که سرما شدت میگیرد، چوب تا ١٥٠ وذغال تا١٠٠ افغانی در سیر خواهد رسید .

برخى رانندگان ميگويند که آنها ذغال سنگ را به شکل قاچاقى به شهر باميان انتقال ميدهند.

يک راننده که نخواست اسمش ذکر شود،  گفت: (( من در سر ذغال، نى و يا بوريا مى اندازم و طورى نشان ميدهم که در موتر کاماز خود ميوه بار کديم!))

او علاوه کرد که قبلاً يک بورى شش سيرۀ ذغال را ١٢٠ افغانى از معادن ذغال سنگ ولسوالى کهمرد ميخريد و در شهر باميان ٢٠٠ افغانى مى فروخت، اما حالا يک بورى را ٣٠٠ افغانى از بازار کهمرد که توسط مرکب در آنجا انبار ميشود، خريدارى ميکند و در شهر باميان آنرا ٤٠٠ افغانى بفروش ميرساند.

قلت و گرانى مواد سوخت ، سبب شکايت هوتلداران نيز گرديده است.

محمد رضا کربلايی یکی از هوتلداران شهر بامیان ميگويد که  ٢٠ بوری ذغال سنگ هر بوری شش سيره را ٤٠٠ افغانی خريدارى نموده، در حالى که سال گذشته يک بوری را به ٢٠٠ افغانی خریده بود.

وی افزود، در صورتیکه ذغال ودیگر مواد سوخت گران باشد باید قیمت غذا را شاروالی بالا ببرد تا هوتلداران ضرر نکنند.

اين هوتلدار ميگويد: (( اگر شاروالى دست به کار نشود، مجبور مى شويم که يا قيمت غذا را بلند ببريم و يا هوتل خود را بسته کنيم.))

اما انجنير خادم حسین فطرت شاروال بامیان میگوید که آنها نمی توانند در بازار آزاد محدودیت وضع کرده  و نرخ را تعیین نمایند.

وی افزود که یکی از علل  اصلی بالا رفتن قیمت سوخت، بسته شدن معادن ذغال سنگ از طرف وزارت معادن در ولسوالى کهمرد باميان است.

حیدر علی  احمدی عضو شورای ولایتی باميان نیز گرانی سوخت را یک مشکل عمدۀ مردم عنوان نموده ، میگوید که در این مورد باید تصمیم معقولانه گرفته شود ، تا مبادا  مشکل گرانی سوخت  باعث تلفات انسانی شود.

وی گفت: (( مردم بامیان فقیراند واقتصاد بالا  ندارند، از اینرو دولت باید برای رفع ضرورت مردم یکی دو معدن ذغال را باز کند وبرای این معضل راه حل پيدا نمايد.))

اما جواد عمر سخنگوی وزارت معادن ميگويد: تمامی صوف هايی که بصورت غیرقانونی در ولسوالى کهمرد استخراج میگردید، بخاطر حفظ جان کارگران که در مصوونیت نبودند، مسدود شده است.

اين تصميم را وزارت پس از آن گرفت که  نخست، سه صوف در زمستان سال گذشته از طرف شب فروغلتيد و به علت اينکه کارگران در آنجا شبانه کار نمى کردند، تلفاتی در قبال نداشت. بعد از آن بيش از پنجاه صوف ديگر به طور پيهم سقوط نمود و وزارت معادن، تمام ٣٠٠ صوف را بخاطر مصوون ماندن کارگران مسدود نمود.

وزارت معادن ميگويد که قرارداد استخراج معدن ذغال سنگ  کهمرد، با شرکت چينايى ام سی سی صورت گرفته، که برای تولید برق معدن مس عینک ولايت لوگر، به کار گرفته میشود.

گفتنى است که قبل از اين مسوولان محلى گفته بودند که با مسدودى معادن ذغال سنگ در کهمرد ، بیش از پنجهزار تن بیکار شده اند که بايد دولت به اين مشکل رسيدگى نمايد.

جهت دسترسی به خبرهای تازه ، فیچر ها ، مصاحبه ها ، ویدیوها و تصاویر مبایل اپلکیشن آژانس خبري پژواک را دانلود نمایید.

Give us a call on +93 20 220 1814