Article

نخستین کنفرانس "کارشناسی معادن" از سوى آژانس خبرى پژواک تدوير يافت

کابل (پژواک، ۲۵عقرب ۹۳): نخستین کنفرانس  "کارشناسی معادن" ، از سوی آژانس خبری پژواک که شش مشکل اساسى در معادن افغانستان در آن مشخص شد، تدویر یافت.

آژانس خبری پژواک اين شش مورد را طى تحقیقاتى که ظرف یک سال انجام داده ؛شناسايى و امروز نگرانی خود را از قاچاق و استخراج غیرقانونی معادن در کشور، در یک نشست علمی - تحقیقی ارائه نمود.

در این نشست که امروز در کابل برگزار گردید؛ شمارى ازکارشناسان بخش معادن، اعضای ولسی جرگه، نهادهای جامعه مدنی، برخی مقام های وزارت معادن، اساتید پوهنتون ها، اعضاى علمى اکادمى علوم و رسانه ها حضور داشتند.

تمامی اشتراک کنندگان، از برگزاری این کنفرانس ابراز خرسندی کرده و این حرکت آژانس خبری پژواک را در راستای بیرون رفت از چالش های موجود در بخش معادن، ارزنده خواندند.

لازم به ذکر است که در این نشست، دو میزگرد جداگانه  نيزبه اشتراک مسوولان حکومتی، اعضای ولسی جرگه، نمایندۀ رسانه ها، جامعۀ مدنی و کارشناسان برگزار گردید.

در این میزگردها، روی مواردی که آژانس خبری پژواک پیشکش داشت، بحث های همه جانبه صورت گرفت که اشتراک کنندگان نیز پرسش هايی از مسوولان امور در مورد معادن داشتند.

یافته های آژانس خبری پژواک، نشان می دهد که استخراج غیرقانونی، نقض حقوق بشر، مشکلات در قراردادها، پروسس مواد معدنی در خارج از کشور و عدم دسترسی به معلومات و قاچاق مواد معدنی،  مواردی اند که به آن ها توجه صورت بگیرد.

دانش کړوخیل رییس آژانس خبری پژواک، در این نشست گفت که پژواک با درک مسوولیت ملى خويش، با راه اندازی پروژۀ تحقیقاتی معادن، خواست تا از یکسو به معرفی معادن کشور بپردازد و از سویی هم، جلو قاچاق و تاراج معادن گرفته شود و از سرمایۀ ملی حفاظت به عمل آيد.

وى افزود که اگر به وضعیت فعلی معادن توجه جدی صورت نگیرد، سرمایه گذاری در معادن افغانستان کاهش می یابد.

ابراهیم جعفری کارشناس معادن، ضمن ارایه پرزنتیشن، به استخراج غیرقانونی و غیرمسلکی معادن اشاره نموده گفت که در اثر انفجاراتی که از سوی افراد به شکل غیرفنی صورت می گیرد، مقدار زيادى مواد معدنی به هدر رفته و قیمت آن کاهش می یابد.

موصوف علاوه کرد که در افغانستان، معیارهای بین المللی استخراج رعایت نشده و همچنان گارگران معادن، از مصوونيت لازم برای کار مستفید نبوده، برعلاوه در برخی از معادن خلاف اصول، اطفال مشغول کار می باشند.

از سوی دیگر، شماری از اعضای ولسی جرگه نیز مشکلات موجود در معادن افغانستان را تایید نموده و گفتند که در قراردادهای معادن نيز مشکلات جدی وجود دارد.

گل پاچا مجیدی یکتن از اعضای ولسی جرگه، در این کنفرانس گفت که روی یک تعداد قراردادهای معادن، در خارج از کشور تصمیم اتخاذ می شود و باید مقامات وزارت معادن، در زمینه پاسخگو باشند.

انجنیر نصیر احمد درانی معین وزارت معادن و پطرولیم، برگزاری همچو کنفرانس ها را مفید دانسته، از رسانه ها خواست تا در نشر گزارشات، دقت بیشتر به خرچ دهند.

وی رسانه ها را چشم جامعه و مردم عنوان نموده گفت که وزارت معادن، همکار نزدیک با مطبوعات می باشد.

درانی، ضمن تایید قاچاق مواد معدنی افزود تا زمانی که از قاچاق مواد معدنی جلوگیری نشود، نه تنها  ناامنی کاهش نمی یابد، بلکه بیشتر می گردد؛ چون در نقاط ناامن، قاچاق معادن سبب تقویۀ مخالفان مسلح حکومت می شود.

در همین حال، صدیق صدیقی سخنگوی وزارت امور داخله، ميگويد که پولیس اکثراً مصروف مبارزه با تروریزم است؛ مبارزه با جرایم جنایی نیز از جمله وظایف پولیس است که یکی از آن جرایم قاچاق است.

احمدضیا رحیمزی ادیتر بخش معادن آژانس خبری پژواک گفت گزارشاتی را که آن ها تهيه نموده اند، به استناد اظهارات کارشناسان معادن و اعضای نهادهای جامعۀ مدنی و برخی نمایندگان شورای ملی نشر شده که نظر خبرنگار و اداره، در آن دخیل نمى باشد.

گفته می شود که در استخراج خودسر معادن کشور، تعدادی از مقامات بلندرتبۀ دولتى نیز دست دارند.

حکومت افغانستان، حدود یک سال قبل فهرست افرادی را که در استخراج غیرقانونی معادن دست داشتند، تهیه کرد؛ اما این فهرست از نظر رسانه ها دور نگهداشته شد و نشر نگردید.

جهت دسترسی به خبرهای تازه ، فیچر ها ، مصاحبه ها ، ویدیوها و تصاویر مبایل اپلکیشن آژانس خبري پژواک را دانلود نمایید.

Give us a call on +93 20 220 1814