Article

هندوستان از تعهد کامل این کشور برای اجرای پروژه تاپی خبر داد

Category: 

کابل( پژواک، ٤ دلو ٩١) : رئیس جمهور هندوستان گفته است که این کشور به طور کامل به اجرای پروژه انتقال گاز "تاپی" تا نیمه سال ١٣٩٦ از طریق افغانستان و پاکستان متعهد است.

پراناب موکرجی، رئیس جمهور هندوستان این موضوع را در دیدار با رشید مرادف، معاون نخست وزیر و وزیر امور خارجه ترکمنستان در دهلی اعلام کرد.

روزنامه "هندو" چاپ دهلی نوشته است که موکرجی در این دیدار گفته است که هندوستان با کمبود انرژی مواجه است، در حالی که ترکمنستان از ذخایر سرشار انرژی به ویژه گاز برخوردار می باشد.

به گفته رئیس جمهور هندوستان، اجرای این پروژه از نظر اقتصادی برای هر دو کشور و همچنین برای آوردن صلح و توسعه در منطقه مهم می باشد.

موافقتنامه تاپی ( پروژه پایپ لاین انتقال گاز ترکمنستان از طریق افغانستان به پاکستان و هندوستان ) در ماه قوس ١٣٨٩ از سوی روساى جمهور افغانستان ، ترکمنستان و پاکستان و وزیر انرژی هند در عشق آباد به امضا رسید.

خط انتقال گاز تاپی که از منطقه دولت آباد ترکمنستان شروع می شود بعد از  ۱۴۷ کیلومتر در خاک این کشور به طول ۷۳۵ کیلومتر از طریق ولایات هرات، فراه، هلمند و کندهار تا پاکستان امتداد مى یابد.

قرار است این پروژه پس از امتداد ٨٠٠ کیلومتر در خاک پاکستان که از طریق کویته به ايالت پنجاب این کشور می رسد درمنطقه فاضیلکا هندوستان به پایان برسد.

چهار کشور سهیم در این پروژه بعد از امضای توافقنامه ابراز امیدواری کرده بودند که طی چهار سال آن را به بهره برداری برسانند.

اين پروژه که هزینه آن تا ٨ میلیارد دالر برآورد شده ظرفیت انتقال ٣٣ میلیارد متر مکعب گاز را در هر سال دارد .

تا اکنون اطلاعات دقیقی در مورد چگونگی منابع هنگفت مالی مورد نیاز این پروژه و راهکاری های عملی برای تامین امنیت آن که از برخی مناطق نا امن افغانستان وپاکستان می گذرد، مشخص نشده است.

جهت دسترسی به خبرهای تازه ، فیچر ها ، مصاحبه ها ، ویدیوها و تصاویر مبایل اپلکیشن آژانس خبري پژواک را دانلود نمایید.

Give us a call on +93 20 220 1814