Article

وزارت تجارت مقدار هنگفتى گاز از ترکمنستان وارد ميکند

Category: 

کابل (پژواک،١٠سنبله ٩٣): همزمان با آن که وزارت تجارت از آمادگى براى خريدارى مقدار هنگفتى گاز مايع از ترکمنستان خبر داد، شوراى وزيران جواز فعاليت دو شرکت را سلب و آنها را ملزم به جريمۀ نقدى نمود.

در خبرنامۀ ریاست عمومی اداره امور و دارالانشای شورای وزیران که به آژانس خبرى پژواک مواصلت کرده، آمده است که وزیر تجارت و صنایع، در مورد افزایش قیمت گاز مایع و اتخاذ تدابیر در مورد جلوگیری آن به جلسۀ شورا که امروز تحت رياست حامد کرزى در ارگ داير شد، معلومات داد و گفت که آمادگی های لازم جهت خریداری مقدار هنگفتى گاز مایع از ترکمنستان اتخاذ شده است.

در خبرنامه، مقدار گاز مشخص نشده و گفته شده که وزير تجارت، افزایش قیمت گاز مایع را ناشی از احتکار شرکت های وارد کنندۀ گاز مایع و قاچاق آن به کشور همسایه عنوان کرد.

اين درحالى است که در روزهاى اخير، قيمت گاز مايع به شکل بى سابقه افزايش يافته و در برخى مناطق شهر کابل، تقريباً دو برابر قيمت هاى حدود دو هفته پيش، يک کيلوگرام تا ١٢٠ افغانى به فروش مى رسد.

اتاق تجارت مى گويد که قيمت گاز، به دليلى افزايش يافته که کشورهايى چون قزاقستان، ايران، ازبکستان و عراق، اخيراً صادرات گاز را متوقف کرده و تنها گاز ترکمنستان، نيازمندى را رفع کرده نمى تواند.

شورای وزیران بعد از بحث ، وزارتهای تجارت و صنایع، مالیه و ادارۀ لوی څارنوالی را تحت ریاست وزیر اقتصاد، موظف ساخت که در قدم نخست، جواز فعالیت شرکت های محمودجلیل و شرکت MG انرژی را که به لوی څارنوالی معرفی گردید، سلب و جریمۀ نقدی نمايند.

شوراى وزيران فيصله کرد که  اين وزارت ها، تمام  شرکت های وارد کنندۀ گاز مایع را که احتکار نموده اند، تحقیق و شناسايی کرده و با استفاده از صلاحیت های وظیفوی در پرتو قوانین نافذ، جواز فعالیت آنها را سلب و بعد از جریمۀ نقدی مورد پیگرد قانونی قرار بدهند و  نتیجۀ آنرا به جلسۀ بعدی شورا گزارش بدهند.

گفتنى است که آذرخش حافظى رييس اتحاديه سراسرى شرکت هاى نفت و گاز افغانستان، امروز در نشست خبرى مشترک با مقام هاى حکومتى و نمايندگان سکتور خصوصى در کابل گفت که تجار براى حل کوتاه مدت اين مشکل، تا يک ماه گاز مايع را به قيمت تمام شد به فروش مى رسانند.

به گفتۀ او، قيمت تمام شد يک کيلو گاز مايع در کابل و ولايات همجوار، طور عمده ٥٤ و طور پرچون ٦٠ افغانى مى باشد.   

اما موصوف گفت که قيمت تمام شد يک کيلو گاز در ولايات هرات، بلخ و فارياب و ولايات همجوار آن، طور عمده، ٤٨ و طور پرچون، ٥٤ افغانى مى شود.

جهت دسترسی به خبرهای تازه ، فیچر ها ، مصاحبه ها ، ویدیوها و تصاویر مبایل اپلکیشن آژانس خبري پژواک را دانلود نمایید.

Give us a call on +93 20 220 1814