Article

پاکستان از مذاکرات برای اجرای پروژه تاپی "صرف نظر" کرده است

Category: 

کابل( پژواک، ٤ سنبله ٩٢): مقام های پاکستانی گفته اند که این کشور از شرکت در مذاکرات در مورد اجرای پروژه تاپی که گاز ترکمنستان را از طریق افغانستان به پاکستان و هندوستان انتقال می دهد، صرف نظر کرده است.

روزنامه پاکستانی اکسپرس تربیون، به نقل از منابعی در حکومت این کشور اعلام کرد که قرار بود این مذاکرات طی روزهای ٣١ اسد و ١ سنبله در شهر دهلی برگزار شود اما نماینده پاکستان در آن شرکت نکرده است.

گفته شده که امریکا از پاکستان خواسته بود تا به در این مذاکرات تاپی شرکت کند اما پاکستان با خودداری از اعزام نماینده خود، باعث شد این نشست نیز به تعویق بیافتد.

افزایش تنش های مرزی پاکستان و هندوستان، دلیل عمده خودداری پاکستان از شرکت دراین نشست بین المللی اعلام شده است.

اما آصف فروزان، مشاور وزیر معادن به آژانس خبری پژواک گفت تا اکنون پاکستان به طور رسمی در مورد انصراف خود از ادامه مذاکرات در مورد این پروژه به افغانستان که یکی از شرکای آن در این زمینه می باشد، اطلاع نداده است.

موافقت نامه تاپی یا ((TAPI :Turkmenistan, Afghanistan, Pakistan, India در قوس ١٣٨٩ از سوی حامد کرزی، قربان قلی بری محمد اف، رئیس جمهور ترکمنستان، آصف علی زرداری، رئیس جمهور پاکستان و مورلی دیورا، وزیر انرژی هند در زمینه انتقال گاز به امضا رسید.

خط لوله انتقال گاز تاپی که از منطقه دولت آباد ترکمنستان شروع می شود بعد از  ۱۴۷ کیلومتر در خاک این کشور به طول ۷۳۵ کیلومتر از طریق ولایات هرات، فراه، هلمند و قندهار تا پاکستان امتداد میابد.

قرار است این پروژه پس از ٨٠٠ کیلومتر در خاک پاکستان که از طریق کویته به ايالت پنجاب این کشور می رسد درمنطقه فاضیلکا هندوستان به پایان برسد.

چهار کشور سهیم در این پروژه بعد از امضای توافق نامه ابراز امیدواری کرده بودند طی چهار سال آن را به بهره برداری برسانند.

افغانستان دو ماه پیش در حاشیۀ هفدهمین اجلاس هیئت رهبری پروژه تاپی در شهر عشق آباد ، یک قرارداد خرید گاز را که تا ٣٠ سال اعتبار دارد، در چارچوب این پروژه با ترکمنستان امضا کرد.

بر پایه این قرارداد؛ افغانستان در ده سال اول پس از تکمیل پروژه تاپی، ٥٠٠ میلیون متر مکعب گاز در سال، یک میلیارد متر مکعب درده سال دوم و و ١.5 میلیارد متر مکعب گاز را در ده سال سوم از خریداری خواهد کرد.

وزارت خارجه افغانستان گفته بود که نماینده گان چهار کشور دخیل دراین پروژه توافق کرده اند تا با همکاری بانک توسعه آسیایی، یک ائتلاف مشترک از شرکت های گاز هر کشور به نام" تاپی لمیتد" تا 10 جدی 1392( پایان سال 2013 میلادی) ایجاد کنند.

اين پروژه که هزینه آن تا ٨ میلیارد دالر برآورد شده ظرفیت انتقال ٣٣ میلیارد متر مکعب گاز را در هر سال دارد.

هندوستان یکی از شرکای عمده این پروژه در ماه دلو سال گذشته اعلام کرده بود که این کشور متعهد می باشد تا اسد ١٣٩٦ موافقت نامه تاپی را اجرا کند اما پاکستان همزمان با ایران به توافق رسیده تا گاز مورد نیاز خود را با احداث یک خط لوله از طریق این کشور تامین کند.

جهت دسترسی به خبرهای تازه ، فیچر ها ، مصاحبه ها ، ویدیوها و تصاویر مبایل اپلکیشن آژانس خبري پژواک را دانلود نمایید.

Give us a call on +93 20 220 1814