Article

پروسس سنگ مرمر ننگرهار جلو واردات سنگ مرمر پاکستان را گرفته است

جلال آباد (پژواک، ١٦جدی۹۳): مسوولین فابریکۀ سنگ مرمر ننگرهار می گویند که سنگ مرمر این ولایت، کیفیت بالا دارد و به همین منظور، جلو واردات سنگ مرمر پاکستان را گرفته است.

ننگرهار از نظر داشتن سنگ مرمر، یک ولایت غنی است و در اکثر ولسوالی های آن ولایت، سنگ مرمر با کیفیت بالا به دست می آید؛ همچنين در اکثر ولسوالی های ولایت کنر که در همسایگی ننگرهار قرار دارد، سنگ مرمر موجود است و استخراج آن ادامه دارد.

در این ولایت، برخی فابریکه های پروسس سنگ مرمر فعال است، که با کیفیت بالا و پس از شکل دهی،  به بازار عرضه می شود.

در مسیر شاهراه کابل – تورخم در منطقه دو سرکۀ سرخرود، شرکتی به نام "ارین د مرمرو" دیده می شود. حاجی فضل مولا رئیس این شرکت می گوید که از چهارده سال به این سو، فابریکۀ یادشده را فعال نموده است.

وی به آژانس خبری پژواک گفت که سنگ مرمر را از ولسوالی شیرزاد ولایت ننگرهار و ولسوالی نورگل ولایت کنر به دست می آورد و سنگ مرمر ولسوالی های یادشده، از کیفیت عالی برخوردار است.

نامبرده که به نام "افغان وایت" سنگ مرمر را به شکل های مختلف به مارکیت عرضه می کند، افزود که از برخی ساحات، خودش سنگ مرمر را می آورد و از سایر ساحات، اشخاص قراردادی سنگ مرمر را به فابریکۀ آنها انتقال میدهد.

رئیس فابریکه "ارین د مرمرو" علاوه کرد که فعلاً 20 کارگر افغان دارد؛ اما قبلاً 80 کارگر داشت. 

وی گفت در اثر جنجال های انتخابات ریاست جمهوری و تاخیر در اعلان کابینه، کاروبار آنها خراب شده است؛ به همین منظور آنان تصمیم گرفتند تا فعالیت شان را کاهش دهند.

حاجی فضل مولا گفت که آنها به حکومت مالیه میدهند و از کسانی سنگ می گیرند که با ریاست معادن قرارداد داشته باشند.

وی اضافه کرد: "سنگ مرمر ماربل آن ولایت، کیفیت عالی دارد و جلو واردات سنگ مرمر ماربل پاکستان را نسبت به قبل، گرفته و مردم حالا سنگ ماربل خود را می پذیرند."

به گفتۀ وی، سنگ ماربل به شکل معیاری و فنی استخراج می شود؛ درحالیکه قبلاً این سنگ در اثر انفجار به دست می آمد.

فضل مولا گفت که استخراج سنگ ماربل به شکل معیاری و فنی، جلو ضایعات آن را نیز گرفته است.

نامبرده افزود که آنها وسایل عصری دارند و به شکل معیاری، سنگ مرمر ماربل را به بازار عرضه می کنند.

اما وی اضافه نمود که سنگ ماربل در جریان پالش و شکستن، 40 فیصد ضایعات دارد؛ ضایعات این سنگ برای ساخت اشیای دیگر استفاده می شود.

همچنان حاجی ايمل مسوول فابريکۀ نشنل در شهرجلال آباد گفت که تمامى توليدات وى، وطنى است.

او به پژواک گفت که سنگ مرمر را از ولسوالى شيرزاد ننگرهار به دست مى آورد و کيفيت سنگ مرمر اين منطقه نسبت به سايرمناطق بهتر است.

حاجى ايمل افزود: "ما انواع مختلف ماشين هاى خُرد و کلان داريم، سنگ هاى بزرگ، با ماشين هاى بزرگ به دو قسمت جدا ميشود و جوانب مختلف مربع و طول آن، از طريق ماشين هاى خُرد صورت ميگيرد."

به گفتۀ وى، ماشين هاى پالش مرمر نيز دارد و سنگ ها را در فابريکه پالش مى کنند؛ اگر کسى بخواهد مرمر را بدون پالش خريدارى نمايد، براى آنها داده ميشود؛ اما بعد از نصب کردن، پالش ميشود.

رييس فابريکۀ نشنل افزود که در حال حاضر، ٢٥ کارگر افغان دارد و با بهبود وضعيت بازار، تعداد آنها را تا ٦٠ تن افزايش ميدهد.

وى افزود: "عوايد ماهانۀ ما ٢٥٠ هزار افغانى ميشود و ماليات دولت را نيز به شکل منظم مى پردازيم."

رییس این فابریکه نیز علاوه کرد که سنگ ها را کسى مى گيرد که قرارداد رسمى با رياست معادن داشته باشد و استخراج آن، به شکل فنى و معيارى صورت گيرد.

ايمل گفت: "سنگ هاى مرمر، قبلاً از طريق انفجار استخراج مى شد که ضايعات بيشتر داشت؛ اما  حالا از طريق سيم بُر، به شکل فنى و معيارى استخراج ميشود و از ضايعات آن جلوگيرى به عمل آمده است."

وی افزود که ماشين هاى عصرى و قيمتى سنگ بُرى، در فابريکه وجود دارد و امور سنگ بُرى به شکل خوب صورت ميگيرد.

رييس فابريکۀ نشنل گفت که حالا ضايعات خيلى کم در قطع کردن سنگ ها دارد و اين ضايعات نيز در ساير امور مورد استفاده قرار ميگيرد.

همچنان حاجى روح الله مسوول فابريکۀ ماربل ساحل در شهر جلال آباد، از کيفيت خوب ماربل ننگرهار يادآور شد.

وى به پژواک گفت: "ماربل ننگرهار، از لحاظ کيفيت در جملۀ ماربل هاى بهتر شمرده ميشود و ما ميتوانيم بجاى ماربل هاى کشورهاى ديگر، از ماربل وطنى استفاده نماييم."

به گفته موصوف، ماربل وطنى دوازده سال قبل، بسيار کم بود و اکثراً از پاکستان آورده مى شد؛ اما حالا ماربل ننگرهار، از کيفيت خوب برخوردار است و جلو ماربل هاى خارجى گرفته شده است.

رييس فابريکۀ مرمر ساحل گفت که آنها اکثر ماربل هارا از خوگيانى به دست مى آورند.

به گفتۀ وى، تمامى کارگران اين فابريکه، افغان ها هستند و کارگر خارجى ندارد.

منبع گفت که آنها سنگ مرمر را از کسى ميگيرند که قراردارد رسمى رياست معادن را با خود داشته باشد.

حاجى روح الله يادآور شد که اگر گمرکات افغانستان، محصول درست بر مرمرى که از پاکستان وارد ميشود وضع نمايد، بعيد نيست که مرمر افغانستان در سراسر کشور به شکل بى سابقه فروخته شود و از واردات سنگ مرمر پاکستانى جلوگيرى صورت گيرد.

انجنير طارق رييس معادن ننگرهار، به پژواک تاييد کرد که مرمر ننگرهار، در سطح جهان از کيفيت خوب برخوردار است.

اما وى افزود که قيمت سنگ مرمر پاکستانى پايين است؛ از همينرو تا کنون مرمر ننگرهار، در بازار از مقام بسيار خوب برخوردار نيست.

موصوف گفت که اخيراً کمى پيشرفت در اين مورد صورت گرفته و فابريکۀ ماربل نيز مواد معيارى را توليد مى کند.

 انجنير طارق افزود که به علت افزايش ناامنى ها، سنگ مرمر به شکل غيرفنى نيز استخراج ميشود.

قابل ذکر است که حالا شمار زيادى از فابريکه هاى سنگ مرمر، در شهر جلال آباد فعاليت دارد که مواد خام اين فابريکه ها از ولسوالى هاى شيرزاد، خوگيانى و ولايت کنر فراهم ميشود.

 

جهت دسترسی به خبرهای تازه ، فیچر ها ، مصاحبه ها ، ویدیوها و تصاویر مبایل اپلکیشن آژانس خبري پژواک را دانلود نمایید.

Give us a call on +93 20 220 1814