Article

پنج کشور از جمله افغانستان برای ایجاد یک خط آهن منطقوی به تفاهم رسیدند

کابل (پژواک،٢٥قوس٩٣): کشورهای چین، قرقیزستان، تاجیکستان، افغانستان و ایران موافقت کردند تا مطالعات ایجاد یک خط آهن منطقوی را، تا ١٨ ماه دیگر به اتمام برسانند.

نورگل منگل سرپرست وزارت فوایدعامه، این موضوع را امروز سه شنبه در جریان نشستی در کابل بیان کرد.

به گفتۀ وی، هفتۀ پیش کشورهای چین، قرقیزستان، تاجیکستان، افغانستان و ایران در شهر دوشنبه پایتخت تاجیکستان، یک پروتوکل در این زمینه به امضا رساندند.

بر مبنای این پروتوکل، این پنج کشور توافق کردند تا مطالعات تخنیکی اقتصادی یک خط آهن، بین قلمرو خود را تا سرطان سال ١٣٩٥ به پایان برسانند.

سرپرست وزارت فوایدعامه افزود که هزینۀ این پروژه از سوی بانک توسعه آسیایی، بانک جهانی و چین پرداخت می شود؛ اما تا هنوز جزئیات آن مشخص نشده است.

منگل گفت که این پروژه ، بخشی از راه تاریخی ابريشم را تشکيل داده و درحدود ٢٢٠٠ کيلومتر طول دارد که ١١٤٨ آن در خاک افغانستان واقع شده است.

بر پایۀ معلومات این مقام وزارت فوایدعامه، این خط آهن از شهر کاشغر چين آغاز و بعد از عبور از کشورهای قیرقیزستان و تاجیکستان، به افغانستان می رسد.

قرار است این خط آهن، ازطريق شيرخان بندر به ولایات کندز، بلخ، جوزجان، فارياب، بادغيس و هرات امتداد یابد و سپس به خط آهن ایران متصل شود.

نورگل منگل تصریح کرد که بعد از پایان مطالعات مقدماتی در 18 ماه آینده، هر یک از کشورهای سهیم در این پروژه نتایج یافته های خود را در نشستی که در سطح وزیران این پنج کشور در قرقیزستان برگزار می شود، شریک خواهد ساخت تا هزینه و زمان اجرای آن مشخص شود.

سرپرست وزارت فوایدعامه تاکید کرد ازآنجایی که افغانستان یک کشور محاط به خشکی است، ایجاد این خط آهن از لحاظ  حمل ونقل کالا و ترانزیت آن، از اهمیت زیادی برای افغانستان برخوردار می باشد.

وی از نبود امنیت به عنوان مهمترین مشکل در افغانستان نام برد و تاکید کرد چنانچه تدابیر جدی در این زمینه گرفته نشود و مردم همکاری نکنند، پیشبرد این پروژه با چالش زیادی مواجه خواهد شد.

افغانستان از جمله کشورهایی است که شبکه خط آهن آن، کمترین توسعه را داشته است. در حال حاضر تنها ٧٥ کيلومتر راه آهن از حيرتان به مزار شريف تمدید یافته و چندین سال است که ایران بر خلاف تعهدات قبلی اش، پروژۀ ساخت 60 کیلومتر خط آهن از مرز این کشور تا ولسوالی غوریان هرات را تکمیل نکرده است.

وزارت فوایدعامه می گوید که هیئت ایرانی شرکت کننده در نشست اخیر در دوشنبه، وعده داده است تا روند تکمیل این پروژۀ هرات را هرچه زودتر به اتمام برساند.

 

جهت دسترسی به خبرهای تازه ، فیچر ها ، مصاحبه ها ، ویدیوها و تصاویر مبایل اپلکیشن آژانس خبري پژواک را دانلود نمایید.

Give us a call on +93 20 220 1814